Uluslararası ticarete açıklık ve Kenya'da işsizlik ile yoksulluk üzerine etkisi
International trade openness and its effect on unemployment and poverty in Kenya
- Tez No: 552356
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası ticaret açıklığının Kenya'daki işsizlik ve yoksulluk oranını 1990-2017 dönemleri için nasıl etkilediğini tespit etmektir. Dış ticaret ekonomistlerinin çoğu, ticaret açıklığındaki artışın bir ülkenin ekonomik büyümesine yol açtığına inanıyor. Bu da istihdam olanaklarının artmasına ve yoksulluk seviyelerinin azalmasına yol açmaktadır. Ancak Kenya'da bu durum böyle değildir. Son birkaç on yıldır Kenya'da dış ticaret faaliyetlerinde artış olmasına karşın, işsizlik ve yoksulluk oranı nispeten yüksek kalmıştır. Çalışmamın alaka düzeyi, 2017'de Kenya'nın İnsani Gelişme Endeksi (İGE) açısından 142. sırada yer almasından kaynaklanmaktadır. Sıralama, Kenya'nın hükümeti tarafından işsizlik ve yoksulluk sorununu çözmek için yeterli politikalar üretmediğinin göstergesidir. Bu nedenle, araştırma, uluslararası ticaret açıklığının Kenyalıların yoksulluk ve işsizliğine ne ölçüde katkıda bulunduğunu incelemeye çalışmaktadır. Analizlerden elde edilen sonuçlar, uluslararası ticaret açıklığının işsizlik üzerinde uzun vadeli bir etkiye sahip olduğunu, ancak yoksulluk üzerine uzun vadeli bir neden olmadığını göstermiştir. Çalışma, Kenya'da işsizliğin azaltılması ve yoksulluğun ortadan kaldırılması konusunda azami faydayı sağlamak için hükümetin ticaret açıklığını nasıl etkileyebileceğini önermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to find out how international trade openness affects the rate of unemployment and poverty in Kenya for the periods of 1990-2017. Most trade economists believe that an increase in trade openness leads to economic growth of a country. This in turn leads to an increase in employment opportunities and reduction of poverty levels. However this has not been the case in Kenya. Over the last few decades there has been an increase in foreign trade activities in Kenya but yet the rate of unemployment and poverty has remained relatively high. The relevance of my study is due to the fact that in 2017 Kenya was ranked 142th in terms of the Human Development Index (HDI). The ranking is a clear indication that nothing much has been done by the Kenyan government to solve unemployment and poverty problem. This research therefore tries to examine the extent to which international trade openness has contributed to Kenyans' poverty and unemployment. The results from the analysis showed that international trade openness has a long term effect on unemployment but it has no long term causation on poverty. The study suggests ways through which the government can influence trade openness in order to have maximum benefit in terms of unemployment reduction and eradication of poverty in Kenya.