Gender frames and glocalization: comparative study of Turkish and Nigerian advertisements
Toplumsal cinsiyet çerçeveleri ve glokalizyon Nijerya ve Türkiye reklamlarının karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 552358
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPARSLAN NAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, İşletme, Advertising, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Toplumsal cinsiyet stereotipleri üzerine mevcut literatürde pek çok çalışma bulunmaktadır. Toplumsal cinsiyet alanında çalışan akademisyenler, mevcut bir olguyu inceledikten sonra farklı olgularla karşılaşmışlar ve yeni eleştiri alanları edinmişlerdir. Bu stereotipler, toplumun gerçekliği ve standardına evrilmiş roller, betimlemeler ve temsili olgulardır. Özellikle ikinci dalga feminizm, kadınların sosyal, ekonomik, kültürel ve medyada temsili bağlamında öne çıkan konuları çalışmış ve bu doğrultuda efor sarf etmiştir. Medya çalışmaları açısından bakıldığında bu çabalar, kadınların temsil edilme biçimlerini yapısöküme uğratmıştır. Cinsiyet temsillerinin global ve yerel bağlamlarda temsili farklılık göstermekte ve toplumsal cinsiyetin bu açıdan bir analizine de ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle Batı toplumlarında toplumsal cinsiyet anlatılarının görünürlüğü artmış ve cinsiyetler arası eşitliği hedefleyen bu çaba, yerel içerikleri de etkilemiştir. Globalin yerele adapte ettiği anlamlar süreci“glokalleşme”olarak adlandırılmaktadır. Bu tez çalışması, cinsiyet çerçevelerine dair halihazırda inşa edilmiş anlatıların glokal reklamlar aracılığıyla yeniden anlamlandırılma ve tersine çevrilme biçimlerini incelemektedir. Bu yeni yaklaşımla başlatılan yapısökümlenmiş anlatıları incelemek için, Türk ve Nijerya medyasından seçilen reklamlar üzerinde göstergebilim analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, glokalleşme sürecinin, küresel markaların toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik reklam anlatılarının yerele aktarılma sürecinde başkalaştığını ve yapısökümcü etkinliğinden uzaklaşarak yerel dinamikler doğrultusunda dönüştüğünü göstermektedir
Özet (Çeviri)
Over the years, the prevalence of gender studies of various stereotypes has been over bloated in the literature. This is due to the fact that scholars on gender issues have been faced with one form of stereotype or the other at all times. These stereotypes are roles, portrayals, and representations which have evolved into realities and standards of people in the society. Although the first wave and second wave feminists in their scholarly contribution have made a seismic effort to set the records straight as it relates to women in the socio-cultural, economic and even in the media space. On the media domain, the effort of these group of feminists to an extent has shown considerable records of deconstruction of women representation. To increase the amount of impact of their efforts, the adoption of new approaches on gender issues is totally unavoidable in broadening the debate on gender ideologies. Therefore, there is a need to engage in new academic frontiers which cut across global and local ideologies in the deconstruction process of negative frames on women especially in developing countries. Western global countries have displayed a certain level of this unique approach in their ads and by this means has initiated certain reversal narratives through their global brands. Their aim is basically to avert certain local narratives for a better representation of a certain group of people. This reversal approach is called Glocalization. Thus, this work moves to examine a reversal of constructed narratives on gender frames through glocal ads. To examine the deconstructed narratives initiated by the new approach, a semiotic analysis was employed to critically analyze some selected adverts from Turkish and Nigerian media. The finding reveals that subsidiary products of global brands avoid ideologies with global inclination in order to weasel out of deconstructive realities to gender issues within the local settings.