Öğrenen organizasyon uygulama takımları ve bir şirketler grubundaki uygulaması
Learning organisation practice teams and practice in a corporate group
- Tez No: 552360
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ATİLLA ARICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Araştırmamızın amacı, Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'nın kavramsal ve kuramsal özelliklerini ortaya koyarak, Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'na zaman ve kaynak ayıran veya ayırmayı planlayan kurumların, organizasyonel öğrenme seviyelerini ölçmelerini ve ölçüm sonuçlarını değerlendirmelerini sağlamak, Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'nın kurumların öğrenme kültüründeki rolünü etkin kılacak yönleri tespit etmeye yardımcı olacak örnek bir çalışma ortaya koymaktır. Bu genel amaca uygun olarak, ihtiyaç duyulan veriler, Türkiye-Konya merkezli bir holding bünyesinde faklı faaliyet alanlarında çalışan, 3'ünün bünyesinde Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları bulunan 7 profesyonel şirketten toplanmıştır. Burada, ele alınan konu kapsamında söz konusu grup şirketlerinin Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'na dair süreçleri ve organizasyonel öğrenme seviyeleri incelenirken elde edilen sonuçlarla şunlar hedeflenmiştir; • Kurumlar, Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'na neden ihtiyaç duyar? • Kurumlar, etkili Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'nı nasıl oluşturabilir? • Kurumlarda, Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'nın uygulama süreçleri nelerden oluşur ve nasıl işletilir? • Kurumların faaliyet gösterdiği sektör, Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'nda bir farklılığa neden olabilir mi? • Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'na sahip olan ve olmayan işletmelerin organizasyonel öğrenme düzeyleri nasıl tespit edilir? • Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları'nı sürekli ve etkin kılmak isteyen kurumlar tespit edilen öğrenme düzeylerini nasıl değerlendirmelidir? Çalışmamız, Öğrenen Organizasyon kültürünü kurumları bünyesinde nasıl uygulamaya başlayacağını ve geliştireceğini bilmeyen ancak Öğrenen Organizasyon felsefesine değer veren kurum ve işletmelere uygulama, ölçme ve değerlendirmede yol gösterici olarak kullanılacaktır. Aktarılan bilgilerin, gerçek bir vaka çalışması eşliğinde ölçümler yapılarak daha işlevsel kılınması sağlanmıştır. Çalışmanın, Türkiye'de Öğrenen Organizasyon Uygulama Takımları kavramının, kurum ve işletmelerdeki çalışma prensiplerinin anlaşılmasına ve benzeri uygulamaların yaygınlaşmasına önemli katkıları olacağına inanıyorum.
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to provide the organizations, which allocate or plan to allocate time and resource for Learning Organization Practice Teams, to measure their organizational learning levels and to evaluate the measurement results by revealing the conceptual and theoretical characteristics of Learning Organization Practice Teams and to reveal a sample study that will help to determine the aspects which the role of Learning Organization Practice Teams on the learning culture of the organizations. In accordance with this overall objective, the required data were collected from 7 professional Konya-Turkey based companies, which work on different fields of activity on holding company. Three of them contain Learning Organization Practice Teams. In the context of the topic discussed, with the results obtained while examining the Learning Organization Group Teams' processes and the levels of Organizational Learning are targeted as follows; • Why do institutions need Learning Organization Practice Teams? • How can institutions create effective Learning Organization Practice Teams? • On what consists of Learning Organization Learning Teams implementation process and how they are operated in institutions? • Can different sectors in which the institutions operate cause differentiation in the Learning Organization Practice Teams? • How are the organizational learning levels of enterprises with and without Learning Organizational Practice Teams determined? • How should organizations who wish to make Learning Organization Practice Teams continuous and effective, evaluate their detected learning level? Our work will be used as a guideline for not only the institutions and businesses that do not know how to start practice and how to improve practices, but also to the institutions and businesses that value the philosophy of the Learning Organization. The transferred information was made more functional by conducting a real case study. I believe, this study will contribute to the understanding of institutions and businesses about Learning Organization Practice Teams concept. In addition it will contribute dissemination of similar applications.