Debating nuclear proliferation and international security nexus: The case of Iran
Nükleer silahların yayılması ve uluslararası güvenlik bağıntısını tartışmak: İran örneği
  1. Tez No: 552409
  2. Yazar: RIFAT ÖNCEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM TÜR KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tezin amacı, nükleer silahların yayılmasının uluslararası güvenlik bakımından sonuçlarını değerlendirmek ve İran nükleer krizi üzerinden, mevcut yaklaşımlara eleştirel bir gözle yaklaşarak daha kapsamlı ve tutarlı bir teorik çerçeve önermektir. Ortaya çıkışları ve yayılmalarının uluslararası politikada meydana getirdiği büyük etkilerden dolayı, nükleer silahlar, daima uluslararası güvenlik literatüründe önemli bir tartışma kaynağı teşkil etmiştir. Bu tez çalışmasında, nükleer silahların yayılması hususunda iki ana düşünce ekolü olan iyimser ve karamsar yaklaşımlar ayrıntılı bir şekilde incelenmiş, İran nükleer krizine dair yaklaşımları ortaya konmuştur. Buradan hareketle, nükleer silahların savaşların nedenleri, caydırıcılık ve savunma, saldırı-savunma dengesi, rejim tipi ve sivil-asker ilişkilerindeki rolleri gibi önemli kavramlarla ve değişkenlerle olan ilişkisi tartışılmıştır. Mevcut literatüre eleştirel bir şekilde yaklaşan bu çalışmada, nükleer silahların yayılmasının muhtemel sonuçlarının iyimser-karamsar ikileminden ziyade, istikrar-istikrarsızlık paradoksu yardımıyla daha tutarlı bir şekilde açıklanacağı ileri sürülmüştür. İran nükleer krizini örnek olay olarak alan tez çalışması, mevcut literatürdeki kümülatif iyimser ve karamsar yaklaşımlara karşın, İran'ın nükleer silah sahibi bir devlet olması durumunda, ortaya çıkacak sonuçların daha sofistike olacağını öne sürmektedir. istikrar-istikrarsızlık paradoksundan yola çıkarak, tez İran'ın nükleer silah sahibi olması durumunda stratejik istikrarın artacağını ancak stratejik olmayan istikrarın aşınacağını iddia etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to evaluate the consequences of the proliferation of nuclear weapons in terms of international security and to propose a more comprehensive and coherent theoretical framework through a critical review of the current approaches through the Iranian nuclear crisis. Nuclear weapons have always been an important source of debate in the international security literature, due to enormous impact of their emergence and proliferation on international politics. In this thesis, optimistic and pessimistic approaches which are two main schools of thought on the proliferation of nuclear weapons are examined in detail and their approaches to the Iranian nuclear crisis have been put forth. From this point of view, the relation of nuclear weapons with the important concepts and variables such as the causes of wars, deterrence and defense, offense-defense balance, regime type and their role in civil-military relations were discussed. In this study, which critically discusses the current literature, it has been proposed that the possible consequences of the proliferation of nuclear weapons will be more coherently explained by the stability-instability paradox rather than the optimistic-pessimistic binary. The thesis, which takes the Iranian nuclear crisis as a case study, argues that despite cumulative approaches of the optimist and pessimist schools in the current literature, if Iran obtains nuclear weapons, the likely results will be more sophisticated. Based on the stability-instability paradox, the thesis argues that if Iran acquires nuclear weapons, strategic stability will increase but sub-strategic stability will be eroded.