Promosyon faaliyetlerinin satın alma davranışlarına etkisi üzerine bir araştırma: Afyonkarahisar ili örneği
A research on the effect of promotional activities on purchase behaviors: Example of Afyonkarahisar province
- Tez No: 552416
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRET YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Promosyon; tutundurma karmasının önemli elemanlarından biridir. Tüketicilerin satın alma kararlarını etkileyen kısa dönemli bir tutundurma aracıdır. Sürekli değişen rekabet koşulları neticesinde tüketicinin satın alma kararını olumlu yönde etkileme konusu büyük önem kazanmıştır. Günümüzde hayatın her anında bir promosyon faaliyeti ile karşılaşılma ihtimali yüksektir. Promosyon faaliyetlerinin tüketici satın alma davranışlarına etkisi (Afyonkarahisar İli Örneği) bu çalışmanın temelini oluşturmaktadır. Çalışmada; promosyon faaliyetlerinin türleri, tüketici davranışlarının çeşitleri ve tüketici davranışlarında promosyon etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Promotion; is one of the important elements of the promotion mix. It is a short-term promotion tool that affects consumers' purchasing decisions. As a result of theever-changing competitionconditions, it has gained great importance to positively influence the consumer's purchasing decision. Today, we are likely to encounter a promotional activity in every moment of ourlives. The effect of promotional activities on consumer buying behavior (Afyonkarahisar Province Case) is the basis of this study. Study; Types of promotional activities, types of consumer behaviors and promotional effects in consumer behavior are examined.