Kamu eğitim alanında performans değerlendirme sistemine ve yeni performans değerlendirme sistemi taslağına ilişkin görüşlerin belirlenmesine yönelik bir araştırma
A research on performance evaluation system in the field of public education and detection of opinions about the new performance system draft
- Tez No: 552438
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RIZA DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Performans bir eylemi gerçekleştirmek, sergilemek ve yorumlamak anlamına gelmektedir. Performans değerlendirme ise; işi yapanın beceri ve yeteneklerini belli ölçütlere dayandırarak yapılan ölçmedir. Çağımız koşullarında hemen hemen bütün kurumlar avantajlı olabilmek için çalışanlarıyla ilgili işleri daha da etkin bir biçimde kullanabilme mecburiyetinin bilincine varmışlardır. Dünya genelindeki hızlı değişim, eğitim kuruluşlarını da direkt olarak etkilemiştir. Ülkemizde de eğitim alanlarında birden fazla değişiklik yapıldığı gözlenmektedir. Eğitime atfedilen önem ile beraber eğitim süreci ve bu süreçteki işleyişin değişimi, eğitim alanının en önemli unsurlarından öğretmenleri de etkilemiştir. Öğretmenlerin performansını yükseltmek adına performans değerlendirme sisteminden yararlanılması planlanmaktadır. Bu bağlamda tez çalışmasında eğitimde performans değerlendirme sistemine ve ülkemizde henüz taslak halinde olan yeni performans değerlendirme sistemine yönelik öğretmen ve yöneticilerin görüşleri incelenmeye çalışılmıştır. Bunun yanında katılımcıların kurumdaki pozisyonu, çalışma süresi ve eğitim düzeyi gibi demografik özelliklerine göre yeni performans değerlendirme sistemi taslağına yönelik görüşlerine ilişkin farklılıklar incelenmiştir. Araştırma bulgularına göre; katılımcıların tamamının eğitimde performansın değerlendirilmesine karşı olmadıkları ve uygun sistemler kurulması durumunda eğitim sektöründe de performansın değerlendirilmesi fikrinin kabul görebileceği belirlenmiştir. Bununla birlikte araştırma sonucunda katılımcıların henüz taslak halinde sunulan yeni performans değerlendirme sistemine farklı nedenlerle tamamen katılmadıkları belirlenmiştir. Kurumlarında idareci olarak çalışan ve henüz mesleğinin başında olan öğretmenlerin ise taslak halindeki yeni performans değerlendirme sistemine daha olumlu baktıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Performance means carrying out, presenting and interpreting an action. Performance evaluation is the measurement of the skills and abilities of the one who do the task based on certain criteria. In the conditions of our time, almost all the institutions have become aware of the necessity to be able to use their personel affairs more and more effectively in order to be advantageous. The rapid change in the world has also affected educational institutions directly. It can be observed that there have been multiple changes in education fields in our country as well. Along with the importance attributed to education, the education process and the change of the operation in this process have influenced teachers, the most important elements of the education field. It is planned to be benefited from the performance evaluation system so as to improve the performance of teachers. In this regard, it is tried to examine the opinions of teachers about performance evaluation system in education and new performance evaluation system that is still in draft in our country. Besides, the differences of the participants' opinions on the new performance system draft have been examined according to the demographic characteristics of the participants such as their position in the institution, duration of employment and level of education. According to the findings of there search; it has been determined that none of the participants are against the performance evaluation in education and if appropriate systems are established, the idea of evaluating the performance in the education sector may be accepted. However, as a result of the research, it has been determined that the participants are completely opposed to the new performance system presented in draft for different reasons. It is determined that the teachers who are working as administrators in their institutions and who are at the beginning of their profession lean to the new performance evaluation system in draft.