6222 sayılı kanun sonrası, medyanın ve futbol camiasının sporda şiddet ve düzensizliğe karşı tutumunun analizi
After the 6222 law, the analysis of the attitude of media and football community against to violence and disorder in sport
  1. Tez No: 552447
  2. Yazar: KÜRŞAT SEMİH TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVİL YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Radyo-Televizyon, Spor, Law, Radio and Television, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo-Televizyon ve Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 214
Özet
Medyanın futbola yararı olduğu kadar zararları da bulunmaktadır. Medyayı araç olarak kullanan futbol camiasının yaptığı olumsuz açıklamalar da görülmektedir.“6222 Sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun”da bu tür olumsuzlar önlenmeye çalışılmıştır. Bu çalışmada medyanın ve futbol camiasının taraftarları şiddet ve saldırganlığa yöneltme düzeylerini sorgulamak amaçlanmıştır. Bu amaçla Selçuk Üniversitesi'nin 590 öğrencisinden birebir görüşme yöntemi ile elde edilen veriler analize tabi tutulmuştur. Analiz sonuçlarına göre katılımcıların, sporda şiddet ve saldırganlık düzeyinin, medya ve futbol camiasının şiddet ve saldırganlığa yöneltme düzeyini doğrusal yönde etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, medyanın ve futbol camiasının taraftarları şiddet ve saldırganlığa yöneltme düzeylerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Medyanın, sosyal medya, televizyon, gazete, futbol camiası ve 6222 Sayılı Kanun gibi alt boyutları incelenmiştir. Çalışma sonucunda araştırma bulgularına dayanarak 6222 Sayılı Kanun'un ve yönetmeliğinin medya ve alt boyutlarıyla alakalı olarak daha detaylı önlemlerin alınması hakkında öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Media has both advantages and disadvantages in football. It has been seen in the negative statements that made by football community using media as a tool. These types of problems have been tried to be prevented by the Law No. 6222 on the Prevention of Violence and Disorder in Sport. In this research, it has been aimed to question the media and football community's directive levels of violence and aggression on supporters. For this purpose, the data obtained by survey method from 590 students of Selçuk University have been analyzed. According to the results of analysis, it has been made out that violence and aggression levels in sport effects the media and football community's directive levels of violence and aggression positively. Furthermore, according to the results obtained from this research; ıt is identified that the media and football community's directive levels of violence and aggression on supporters are high. Media's sub-dimensions such as social media, television, newspaper, football community and the Law No. 6022 have been analyzed. In consequence; based on research findings, suggestions for making more detailed provision related to the Law No. 6222 and Legislation's media and sub-dimensions have been reported.