Renal kolik ağrıları ile acil servise başvuran hastaların tedavisinde meperidin etkinliğinin CYP2C19 gen polimorfizmi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assosiation between CYP2C19 polymorphism and meperidin efficacy at the renal colic pain in the emergency services
  1. Tez No: 552449
  2. Yazar: SENA BAYKARA SAYILI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ERDUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Üroloji, İlk ve Acil Yardım, Genetics, Urology, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Renal kolik sıklıkla böbrek taş hastalığına bağlı gelişen, şiddetli ağrı ile kendini gösteren, acil servislerde sık karşılaşılan bir ürolojik acil durumdur. Ağrının tedavisinde parasetamol ve NSAİİ ilaçlar tek başlarına çoğunlukla yeterli olmamaktadır. Ağrının şiddeti göz önüne alındığında opiad analjezikler tedavide önemli bir yere sahiptir. Bizim çalışmamızın amacı meperidin etkinliğinin CYP2C19 gen polimorfizmi ile ilişkisini değerlendirmektir. Yapılan literatür araştımalarına göre çalışmamız bu alanda yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşımaktadır. Bu çalışma Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servis Anabilim Dalı'nda acil servisimize renal kolik şikayetiyle başvuran 203 hasta ve kontrol grubu olarak renal kolik dışındaki karın ağrıları ile başvuran 102 hasta ile yapıldı. Her hastaya intravenöz yoldan 100 mg meperidin uygulandı. Hastaların 0-15-30-60.dk VAS ağrı skorları kaydedildi. Sosyodemografik özellikler, laboratuar değerleri, fizyolojik özellikler (SPO2, kan basıncı, vb.). kayıt altına alındı. Çalışmamızda vaka ve kontrol grubunda yaş ve cinsiyet açısından benzer dağılım görülmektedir. Vaka grubunda CYP2C19 1/1 genotipi %69, 1/2 genotipi %28, 1/3 genotipi %3 oranında görülürken, 2/2 genotipi hiç birinde görülmemektedir. Kontrol grubunda ise CYP2C19 1/1 genotipi %88,2, 1/2 genotipi %6,9, 1/3 genotipi %3,9, 2/2 genotipi ise %1 oranında görülmektedir. Çalışmamızda vaka grubunda kontrol grubuna göre CYP2C19 1/2 genotipi daha fazla görülmekteydi. İlaç etkinliği ile taşın lokalizasyonu, cinsiyet ve yaş grupları arasında fark bulunmamaktadır. Taşın boyutu ile 30.dk VAS skoru arasında düşük dereceli ilişki gözlenmektedir bununla beraber diğer zaman aralıklarında fark görülmemektedir. İlaç etkinliğine bakıldığında tüm zaman aralıklarında VAS değerlerinin anlamlı düzeylerde düştüğü görülmektedir. İlacın VAS skorundaki düşüşünün tüm gruplarda 0-15. dakikalarda benzer özellik gösterdiği, 30. dakikadan itibaren daha belirgin hale geldiği görüldü. Bununla birlikte pos-hoc ikili karşılaştırmalarda farkın CYP2C19 *1/*1 genotipinden kaynaklandığı görüldü. İlaca bağlı hipotansiyon yan etkisi ise %5 oranında görüldü. Sonuç olarak meperidin etkinliğinin CYP2C19 polimorfizmi ile ilişkisini göstermeyi hedeflediğimiz bu çalışmada farklı genotiplerde ilaca yanıtın değiştiğini saptadık. Bu bağlamda meperidinin genetik polimorfizm ile ilişkisi bu çalışmada gösterilmektedir. Çalışmamızda VAS skorundaki düşüşün hastaların yaşı, cinsiyeti, taşın lokalizasyonu gibi faktörlerden etkilenmediği gösterilmiştir. Renal kolik hasta grubunda CYP2C19 *1/*2 genotipinin kontrol grubuna göre anlamlı olarak fazla saptanması ise dikkat çeken başka bir bulgudur.
Özet (Çeviri)
Renal colic is an urologic emergency situation which is presented with characteristic severe pain and mostly seen in emergency services. Referred medications are NSAID, paracetamol and opiades but considering the severity of pain, opioid analgesics should be adviced. The aim of study is present the relationship of meperidine efficiency with CYP2C19 gene polymorphism. This study was conducted in Pamukkale University Faculty of Medicine Emergency Department. Our study subject were 203 patients with renal colic and 102 control group. The subjects had given 100 mg meperidine and observed in 60 minutes after, also vital signs, laboratory values etc. was recorded. In our study age and gender of the population was identical. In the case group, CYP2C19 1/1 genotype was 69%, 1/2 genotype was 28%, 1/3 genotype was 3% and 2/2 was not observed. In the control group 1/1 genotype was 88.2%, 1/2 genotype was %6.9 1/3 genotype was 3.9% and 2/2 genotype was 1%. There was a significant difference in the case group for CYP2C19 1/2 genotype. This study showed that, efficacy of drug did not affected by age, gender or the localization of stone. The VAS score have decreased significantly in all time intervals. Also the decrease of VAS score between 0. and 15. minutes after drug had given was like the same in each genotype group, but after 30 minutes it was remarkable for CYP2C19 1/1 genotype. As a result, we have a conclusion that the efficacy of meperidin was effected by CYP2C19 polimorphisms. Another subject is the association between CYP2C19 1/2 genotype and renal calculi should be considered and there should be more study to support this result. In the literature there are not enough studies to support these results. It is recommended to be clarified with randomized controlled clinical studies to be regulated by healthy controls.