Konya turizm değerleri ve politikaları üzerine (1959-1980)
On toursim values and politics (1959-1980).
  1. Tez No: 552458
  2. Yazar: HÜLYA ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECMİ UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Turizm, Crafts, Tourism
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Konya, M.Ö. 7000 yılına kadar giden bir tarihin izlerini taşımaktadır. Bu özelliği ile birçok medeniyete beşiklik etmiştir. Dünyanın ilk Hristiyan yerleşim yeri ile mabedlerine ev sahipliği yapan Konya, ören yerleri, tarihi ve doğal sit alanları, mağaraları ile sivil mimari örnekleriyle zengin bir tarihi mirasa sahiptir. Mevlana yaşadığı dönemde yaşayış tarzı, hayat felsefesi ve dünya görüşü ile geniş bir çevreye ışık tutmuştur. Bunun yanısıra, Nasrettin Hoca, Şemsi Tebrizi, Kadı Burhaneddin, Sadrettin Konevi gibi bilginler de inanç ve kültür turizmine katkı sağlamışlardır. Önemli bir turizm merkezi olan Konya'da Aralık ayının ilk Pazar gününden 17 Aralık'a kadar devam eden Mevlana Haftası; 5 Temmuzda başlayıp bir hafta devam eden Akşehir Nasreddin Hoca şenlikleri; 25-30 Ekim arasında yapılan Âşıklar Bayramı ile turizm faaliyetlerinin canlanması sağlanmıştır. Konya'nın geleneksel el sanatları da kültür turizminin bir parçası olmuştur. Keçecilik, halıcılık, kaşıkçılık ve tüfekçilik gibi el sanatları yabancı turistlerin ilgisini çekmiştir.
Özet (Çeviri)
Konya bears the traces of a history that goes back to 7000 BC thereby being a craddle to many civilizations. Hosting the world's first Christian settlements and shrines, Konya has a rich historical heritage with its archaeological sites, history, natural sites, caves and examples of civil architecture. Mevlana has shed light on a wide environment with his lifestyle, philosophy of life and world view during his time. Likewise, scholars such as Nasreddin Hoca, Şemsi Tebrizi, Kadı Burhaneddın and Sadreddın Konevi contributed to the faith and cultural tourism. The traditional handicrafts of Konya have also been a part of cultural tourism. Handicrafts such as felting, carpeting, spooning and rifle making attracted the attention of foreign tourists. In Konya, an important tourism center, Mevlana Week, which continues from the first Sunday of December to 17 December, Akşehir Nasreddin Hoca Festivities which starts on July 5 and continues for a week, Feast of Lovers, which is held between 25-30 October has enabled the revival of tourism activities.