Yüksek performansa dayalı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının psikolojik sahiplik ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini incelemeye yönelik bir araştırma
The effect of high performance human resources management practices on psychological ownership and turnover intention
  1. Tez No: 552481
  2. Yazar: TÜLİN DURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışmada yüksek performansa dayalı insan kaynakları yönetimi uygulamalarının, psikolojik sahiplik ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkileri Kaynak Temelli Görüş, Örgütsel Destek Teorisi, Sosyal Mübadele Teorisi ve Eşitlik Teorilerine dayanarak araştırılmıştır. Her ne kadar ilgili yazında yüksek performansa dayalı insan kaynakları yönetimi uygulamaları ile ilgili çalışmalar var olsa da bu çalışma özellikle hizmet sektörü örneklemindeki kişiler üzerinde yapılması açısından özgündür. Araştırmanın bir diğer özgün yanını ise yüksek performansa dayalı insan kaynakları yönetimi uygulamaları, psikolojik sahiplik ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkiyi inceleyen bir çalışmaya yazında rastlanılmamasıdır. Araştırma kapsamında veri toplamak için anket tekniğinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ilinde çalışmakta olan kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 295 hizmet sektörü çalışanı oluşturmaktadır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programında nicel analiz yöntemleri kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulguları göstermiştir ki yüksek performansa dayalı insan kaynakları yönetimi uygulamalarından kapsamlı eğitim verilmesi, teşvik primi verilmesi, katılım ve iletişim boyutları psikolojik sahiplik üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı ve pozitif etkilere sahiptir. Diğer yandan kapsamlı eğitim verilmesi, katılım ve iletişim boyutları ise işten ayrılma niyeti üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı ve negatif etkilere sahiptir. Son olarak psikolojik sahipliğin işten ayrılma niyeti üzerinde istatistiksel açıdan anlamlı ve negatif bir etkisinin olduğu saptanmıştır. Araştırma sonucunda araştırmanın kısıtları, gelecek araştırmacılar ve uygulayıcılar için çeşitli öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of high-performance human resource management (HRM) practices on psychological ownership and turnover intention were investigated based on Resource-Based View, Organizational Support Theory, Equity Theory, and Social Exchange Theory. Although there are high-performance HRM practices related studies in the relevant literature, this study is unique in terms of the fact that it is carried out on the employees in the service sector sample. Another originality of the research is that we have not confronted a study that investigates the relationships among the highperformance HRM practices, psychological ownership, and turnover intention. Survey technique was used to collect the data. The sample of this study consists of 295 service sector employees working in Istanbul by using convenience sampling method. The data obtained from the study were analyzed by using quantitative research technics in SPSS software. Findings show that incentive bonus granting, participation and communication, and the extent of providing comprehensive training have significant and positive effects on psychological ownership. On the other hand, comprehensive training, participation, and communication dimensions have statistically significant and negative effects on turnover intention. Lastly, it was found that psychological ownership statistically significant and negative predictor of turnover intention. As a result of the study, the limitations of the research, managerial and practical implications, as well as further research directions are provided.