Factors effecting online and offline shopping in Turkey
Türkiye'de çevrimiçi ve çevrimdışı alışverişi etkileyen faktörler
  1. Tez No: 552489
  2. Yazar: ALİCAN TAŞKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Ticaret insanlığın ilk zamanlarından beri hayatımızda olan, zamanla gelişen ve yeni formlar oluşturan en temel ihtiyaçlardan biridir. İnsanlar paranın icadından önce bile değiş tokuş yöntemiyle ürün ve hizmetlerin alışverişini yapıp ihtiyaçlarını karşılamaktaydılar. Paranın icadından sonra alışverişler para üzerinden gitse de günümüzde hala az da olsa değiş tokuş yöntemi ile ticaret yapılmaktadır. E-ticaret ise teknolojinin ilerlemesiyle birlikte yakın tarihte hayatımıza giren ve ticaret kavramının boyut atlamasına sebep olan bir gelişmedir. E-ticaretin normal ticarete göre tüketiciye sağladığı birçok kolaylık vardır. Bu kolaylıkların başında 7/24 hizmet vermesi, farklı bölgelerdeki tüketicilere kolay bir şekilde ulaşabilmesi, tüketicilerin yerinden kalkmadan kısa sürede ihtiyaçlarını karşılayabilmesini sayabiliriz. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki tüketicilerin online ve offline alışveriş yapma kararını vermesinde etkili olan faktörleri incelemektir. Çalışmanın ilk bölümünde tüketicilerin satın alma kararını etkileyen faktörler, ikinci bölümünde e-ticaretin tanımı ve türleri, etkileri, yaşanan problemler, Türkiye'deki ve Dünya'daki gelişimi, üçüncü bölümde ise Online ve Offline Alışveriş'i etkileyen faktörler litaratür taraması yapılarak incelenmiştir. Çalışmanın son bölümünde tüketicilerin online ve offline alışveriş davranışlarını tespit etmeye yönelik oluşturulan ölçek bağlamında gerçekleştirilen anket uygulamasına dair yapılan istatistiki analiz bulgularına yer verilmiştir. Bu çalışma Google Forms üzerinden hazırlanan online anket ile veri toplanarak yapılmış, anket cevapları çeşitli demografik özelliklerine sahip 251 kişi tarafından 8-23 Nisan 2018 tarihleri arasında yanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Trading is one of the most basic needs in our lives since the early days of mankind, which develops day by day and creates new forms. People exchanged products and services and met their needs, even before the invention of money. Even after the invention of money, shoppings go through the money, but a little trade is still being done today. E-commerce is a development that has recently entered our lives with the advancement of technology and led to the size of the trade concept. E-commerce has many convenience to the consumer according to normal trade. One of these facilities is to provide 24/7 service, to reach consumers in different regions easily, to meet the needs of consumers in a short time. The aim of this study was to examine factors that influence the decision making of consumers making purchases online and offline in Turkey. In the first part, the litarature of factors effecting the purchasing decision of consumers was reviewed. In the second part, the litarature of definition of e-commerce and types, their effects and problems, development in the World and Turkey and in the third part the litarature of factors affecting Online and Offline Shopping was reviewed. In the last part of the study, the statistical analysis findings of the survey conducted in the context of the scale which was established to determine the online and offline shopping behaviors of the consumers are included. This study was conducted by collecting data from the Google Forms online questionnaire and the questionnaire responses were answered by 251 people with various demographic characteristics between 8-23 April 2018.