Preference of online and offline shopping place; A comparison of Y and Z generations
Online ve offline satın alma tercihleri; Y ve Z jenerasyonlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 598880
  2. Yazar: GÖRKEM BAHÇİVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu araştırmada Türkiye'deki Y ve Z jenerasyonlarının satın alma davranışları firmalara sorulan röportaj soruları aracılığı ile incelenecektir. Bu araştırma, bu nesillerin genel davranışının temel özelliklerini tanımlamakta ve ayrıca, perakendecilere, markalara, satışlara ve indirim tekliflerine yönelik tutumlarını inceleyerek alışveriş davranışlarının özelliklerini tanımlamaktadır. Tüketici tutumları, satın alma davranışı ve satın alma yöntemini etkileyen faktörler detaylıca incelenecektir. Araştırmaların verdiği sonuçlar doğrultusunda literatür kapsamında sonuç sunulacaktır. Katılımcıların yaklaşık üçte ikisi çevrimiçi bilgi aramaktadır, ancak oldukça büyük bir yüzde hem çevrimdışı aramayı hem de satın almayı tercih etmektedir. Markalar, kalitenin simgesi ve garantisi olarak kabul edilir, ancak aynı zamanda yararsızdır. Tüketicilerin alışverişi çevrimiçi ya da çevrimdışı gerçekleştirmesi birçok faktöre göre değişmekle birlikte çevrimiçi alışveriş yapma oranında ciddi artış görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purchasing behavior of generation Y and Z in Turkey will be examined in this study through the interview questions asked to the company. This study identifies the basic characteristics of the generic behavior of these generations and also describes the attitudes of shopping behaviors by examining their attitudes towards retailers, brands, sales and discount offers. Consumer attitudes, purchasing behavior and factors affecting the purchasing method will be examined in detail. The results of the literature will be presented in accordance with the results of the research. About two thirds of respondents are looking for online information, but a very large percentage prefers both offline search and purchase. Brands are considered the symbol and guarantee of quality, but are also unhelpful. While online or offline delivery of consumers varies according to many factors, there is a significant increase in online shopping.