Franchise sözleşmesinde denkleştirme istemi
Goodwil indemnity in Franchise contract
- Tez No: 552491
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 223
Özet
Çalışmamızda Türk Ticaret Kanunu'nun 122. maddesinde acentelik ekseninde düzenlenen denkleştirme isteminin, 122. maddenin 5. fıkrası uyarınca franchise sözleşmesine uygulanması konusu incelenmektedir. Bu bağlamda, ilk olarak franchise ilişkisinin terminolojisi, tarihi ve türleri ortaya konulmuştur. Müteakiben; franchise sözleşmesinin tanımı ve hukuki niteliği tespit edilmiştir. Franchise sözleşmesinin şekli ve esaslı unsurları ile franchise sözleşmesinin diğer sözleşmelerle karşılaştırılması diğer başlıkları oluşturmaktadır. Franchise sözleşmesinin sona ermesi ve sona ermenin sonuçları ile bölüm bitirilmektedir. Tezin konusunu oluşturan, franchise sözleşmesinde denkleştirme isteminin şartları ikinci bölümde incelenmiştir. Bu minvalde, öncelikle denkleştirme isteminin terminolojisi, tanımı ve hukuki niteliğine dair bazı hususlar ele alınmıştır. Müteakiben, denkleştirme isteminin koşulları açıklanmış ve bunun franchise alan açısından nasıl tatbik edileceği ortaya konulmuştur. Çalışmanın üçüncü bölümünü, denkleştirme isteminin hesaplanmasına dair mülahazalar dördüncü bölümünü ise denkleştirme isteminden sözleşmenin sona ermesinden önce vazgeçilemeyeceği hususu, istemin ileri sürülme süresi ve istemin dava yoluyla talep edilmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the application of the goodwill indemnity to the franchise contract in accordance with the Article 122/5 of the Turkish Commercial Code has been studied. In this regard, first, terminology, history and the types of franchise contract have been revealed. Afterwards, both the definition and the legal character of the franchise contract have been established. The following section contains the form and the fundamental elements of the franchise contract and the comparison between the franchise and other contracts. This section concludes via termination of the franchise contract and its consequences. The core of this thesis, conditions of the goodwill indemnity in the franchise contract, has been examined under the second section. In this regard, terminology, definition and the legal character of the indemnity have been discussed. Then, conditions of the goodwill indemnity and its application to the franchise contract have been explained. The issues regarding calculation of the indemnity constitutes the third section. Last section composes of (i) the non-derogation of the indemnity before the expiration of the contract, (ii) the notification period and (iii) the litigation process.