Kentsel alanda iklim değişikliği ile toplumsal temelli mücadele: Bir yöntem olarak kent bahçeleri
Community-based climate change adaptation in urban areas: Urban gardening as a methodology
- Tez No: 552492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL YAKAR ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
İklim değişikliği çağımızın en büyük ekolojik problemi ve bu problemin dünyanın iklim sisteminde yaratmaya başladığı etkiler ile bu etkilerin ortaya çıkardığı sorunlar, çevre ve doğal varlıkların yanı sıra sosyal dinamikleri ve ekonomileri de etkiliyor. Kentler ise yaşamın her alanı tehdit eden bu küresel sorunun odağında, hem sera gazları emisyonlarının yoğunlaştığı mekanlar hem de iklim değişikliğinin toplumsal, ekonomik ve çevresel etkilerinin yoğun bir biçimde toplumsal yaşamı etkilediği mekanlar olarak ön plana çıkmaktadır. Aynı şekilde, tarımsal faaliyetler bir yandan önemli emisyonlara sebep olurken, diğer bir yandan iklim değişikliği tarımsal üretimi olumsuz etkilemekte, gıda güvenliği üzerindeki baskıyı arttırmaktadır. Bu çalışma kapsamında, kent bahçeciliği, iklim değişikliği, kent ve tarım bağlamında incelenerek, bu faaliyetlerin kentsel alanda bir toplumsal temelli adaptasyon yöntemi olup olmadığı araştırılmıştı. Gelişmekte olan ülke kentleri ile gelişmiş ülke kentlerindeki tarımsal faaliyetleri ve kent bahçeciliğini inceleyen bu çalışma, bu faaliyetlerin bir yandan iklim değişikliğine kentlilerin uyum sağlayabilmelerine ve gıdaya ilişkin artan risklere karşı daha güçlü mücadele edebilmelerine fırsat tanıyacak unsurlar içerdiğini, diğer bir yandan da gıda üretimi ile tüketimi arasındaki mesafeyi kısalttığı ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını teşvik eden unsurlar barındırdığı için önemli emisyon azaltım potansiyelini ortaya koyuyor. İstanbul'daki kentsel alandaki tarımı da konu alan çalışma kent bahçeciliğinin İstanbul'da binlerce yıldır devam eden bir faaliyet olduğunu gözler önüne sererken, İstanbul'da 7645,5 ile 60071 ha arasında bir alanda kent bahçeciliği yapılabileceği, bu bahçecilik faaliyetleri ile yıllık 4,2 milyon ile 33,3 milyon TL arasında bir ekolojik işlev değeri ve yıllık 51,3 milyon ile 403,3 milyon TL arasında tarımsal üretim değeri yaratılabileceğini gözler önüne sermekte ve yıllık gübre kullanımı üzerinden 2,7 ile 21,3 milyon kg arasında CO2 eşdeğer emisyon sera gazı emisyonu azaltımı yapılabileceğini ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, bu çalışma ile, kent bahçeciliği, İstanbul'da kentlilerin iklim değişikliğine uyum kapasitesini hem sosyal hem ekonomik açıdan güçlendiren ve iklim değişikliğine neden olan tarımsal faaliyet kaynaklı emisyonları azaltan bir yöntem olarak bir toplumsal temelli adaptasyon yöntemi olduğu bilgisine ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The biggest ecological problem of our era, climate change has already started to alter the climate system of Earth and the problems resulted by these changes have a bearing on not just the environment and natural assets, but also social dynamics and economies. Cities are at the center of this global problem that threatens all aspects of life; they stand out both as spaces where greenhouse gas emissions are concentrated, and as spaces where the social, economic and environmental effects of climate change gravely affect social life. Likewise, while the agricultural activities also cause significant emissions and climate change, in return, affects agricultural production negatively, and increases the constraints on food safety. This study examines urban gardening in the nexus of climate change, city and agriculture and discusses whether these activities can be considered as a community-based adaptation for urbanized areas. This study, which reviews the agricultural activities and urban gardening in cities of developing and developed countries, shows these activities include aspects that can support cities to adapt to climate change and tackle the increasing risks on food security, as well as the urban gardening practices have a potential for significant emission reduction due to its components that shortens the distance between food production and consumption and supports sustainable agriculture. The study also reviews and analyses urban gardening activities in Istanbul and calculates that urban gardening can be implemented in an area of 7645,5 to 60071 ha. in Istanbul. These gardening activities can result in an annual 4,2 million to 33,3 million TL ecological function value, and between 51,3 million to 403,3 million TL agricultural production value. These activities also can lead to a greenhouse gas emission reduction of 2,7 to 21,3 million kg of CO2 through saving fertilizers. The study shows that urban gardening practices can be useful, emission reducing adaptation tool for urbanites of Istanbul that could increase the resilience and decrease social / economic impacts of the climate change on Istanbul's citizens.