Bireylerin kişilik özellikleri, temel değerleri, iletişim becerileri ile öznel iyi oluş hali düzeyleri arasında nedenselliğin incelenmesi: Üniversite düzeyinde turizm eğitimi alan öğrenciler üzerine bir araştırma
The analysis of causality between the individual's personal traits, basic values, communication skills and their subjective well-being levels: A research on the students educated in tourism at the university
  1. Tez No: 552498
  2. Yazar: MEHTAP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 367
Özet
Öznel iyi oluş hali, yani mutluluk insanların gizli yaşam amacıdır. Turizm aktiviteleri temelinde mutluluğu yakalamayı barındırmaktadır. Bu araştırmada bireylerin kişilik özelliklerinin, temel değerlerinin, iletişim becerilerinin öznel iyi oluş hali düzeylerine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma İstanbul'daki devlet ve vakıf üniversiteleriyle, İstanbul dışı devlet üniversitelerinde, turizm alanında eğitim alan, öğrenci ve öğrenci aynı zamanda akademisyen olarak görev yapmakta olan bireyler üzerinde yapılmıştır. Dört değişkene ait ölçeklerle birlikte demografik soruların bulunduğu anket uygulanmış, 406 geçerli veriye ulaşılmıştır. Uygulanan ölçeklere açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analizleri yapılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde SPSS 22 kullanılmıştır. Çalışmada, öngörülen modeli analiz edebilmek amacıyla AMOS kullanılmış ve yapısal eşitlik modeli uygulanmıştır. Analiz sonuçlarında, değişkenlerin demografik verilerle arasında kısmen anlamlı ilişki olduğu ve değişkenlerin birbiriyle anlamlı ilişkilerinin bulunduğu tespit edilmiştir. Yapılan analizlerde kişilik özelliklerinin, temel değerleri, iletişim becerilerini ve öznel iyi oluş halini etkilediği, temel değerlerin iletişim becerilerini ve öznel iyi oluş halini etkilediği, iletişim becerilerinin öznel iyi oluş halini etkilediği görülmüştür. İletişim becerilerinin temel değerlerle öznel iyi oluş hali arasında aracı etkisinin anlamlı olduğu bulunmuştur. Fakat iletişim becerilerinin kişilik özellikleriyle öznel iyi oluş hali arasında ve temel değerlerin kişilik özellikleri ve öznel iyi oluş hali arasında aracı olarak anlamlı etkilerinin olmadığı görülmüştür. Son olarak, kişilik özellikleri, temel değerler değişkenlerinin iletişim becerileri aracı değişkeniyle öznel iyi oluş hali değişkenine etkisi araştırılmış ve anlamlı etki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Subjective well-being, that is happiness is the secret life purpose of people. Tourism activities are essentially based on achieving happiness. In this study, it is aimed to analyse the effects of the individual's personal traits, basic values, and communication skills upon subjective well-being levels. The research was conducted on the individuals including both the students educated in tourism and academicians educating and also educated tourism at the state and foundation universities in Istanbul and at the state universities other than Istanbul. A questionnaire including demographic questions with the scales of four variables was applied and 406 valid data were obtained. Explanatory and confirmatory factor analyses were made to the applied scales. SPSS 22 was used in the analysis of the obtained data. In the research, in order to analyse the projected model, AMOS was used and structural equation model was applied. In the results of the analysis, it was determined that there was a partial meaningful relation between the variables and demographic data, and the variables had meaningful relations one another. In the analyses, it was observed that personality traits affect the basic values, the communication skills and the subjective well-being; and the basic values affect the communication skills and the subjective well-being; the communication skills affect the subjective well-being of communication skills. It was achieved that the mediating effect of communication skills between the basic values and the subjective well-being is significant. However, it was perceived that the communication skills between personality traits and subjective well-being, and the basic values between the personality traits and subjective well-being do not have significant effects as being the mediator. In conclusion, the effect of personality traits, basic values, and communication skills variables as the mediator on subjective well-being variable was investigated and no significant effect was obtained.