Sivil toplum kuruluşlarında halkla ilişkiler: Konya Ticaret Odası örneği
Public relations of non-governmental organizations: The case Konya Chamber Of Commerce
  1. Tez No: 552505
  2. Yazar: EMRE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TARHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Sivil toplum kuruluşlarında halkla ilişkiler, iletişimin hayatın her alanı için vazgeçilmez hale geldiği günümüzde kamuoyu oluşturabilmek ve bunun sonuçlarını alabilmek adına büyük önem arz etmektedir. Çünkü sivil toplum kuruluşları üyelerini halkın içinden seçmekte ve onlarla büyüyüp onların iletişim kabiliyetleriyle nüfuzunu genişletebilmektedir. Bu açıdan, halkla ilişkilerin uygulama enstrümanlarını kullanan ve sonuçlarıyla ilgilenerek proaktif süreçler geliştiren sivil toplum kuruluşları, hedefledikleri amaçlara daha hızlı ve daha verimli ulaşabilmektedir. Sivil Toplum Kuruluşlarında Halkla İlişkiler: Konya Ticaret Odası Örneği isimli bu çalışma da bir sivil toplum kuruluşu olarak ticaret odalarının çalışma kapsamı ve pozisyonlarını analiz ederek, Konya Ticaret Odası odağında derinlemesine araştırmalar ortaya koymayı amaçlamıştır. Araştırmada örnek kuruluş olarak incelenen Konya Ticaret Odası için, 371 üye ile yüz yüze anket yöntemiyle kuruma dair görüşleri alınmış ve halkla ilişkiler çalışmalarının kurumu tanıma ve tanıtmadaki rolü incelenmiştir. Sonuç olarak, Konya Ticaret Odası'nın yapmış olduğu halkla ilişkiler çalışmalarının kurumun, aidiyeti artırma, hizmet ve faaliyet alanlarını genişletmek için kamuoyu oluşturma konusunda başarılı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
We live in a world where communication became irrevocable. To mold public opinion and to get results, public relations in non-governmental organizations has become really significant. Inasmuch as the non-governmental organizations pick its members and share holders from the public population and grow together with them. Through their communication skills non-governmental organizations expand their influence with the help of its members' communication skills. From this point of view, the NGOs which uses the execution instruments of public population and by dealing with the consequences developing proactive processes, achieve their goals in a faster and more efficient way. In this study,“Public Relations in NGOs: Konya Chamber of Commerce Example”, the intended goal is by analysing the positions and the working scope of the chamber of commerces as a NGO, put forward researches focused on Konya Chamber of Commerce. Opinions about Konya Chamber of Commerce of 371 members were received by face-to-face survey method and the studies of public relation's role of presenting the institution. As a conclusion, the public relations studies of Konya Chamber of Commerce are very successful in molding public opinion to enhance institution loyalty and expand service and operation fields.