Bir halkla ilişkiler aracı olarak kamu kurumlarında sosyal medya kullanımı: Bakanlıklar üzerine bir inceleme
The usage of social media in public institutions as a public relations tool: An examination on ministries
  1. Tez No: 552506
  2. Yazar: MUAMMER KALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET NEJAT ÖZÜPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Hayatın her alanında, birbirinden farklı özelliklere sahip internet araçlarından faydalanılmaktadır. Günümüz internet araçlarından en önemlisinin ve en yaygın olarak kullanılanın sosyal medya olduğu söylenebilir. Bu özelliklerinden dolayı kuruluşlar, yeni iletişim teknolojileri olarak adlandırılan bu araçları etkin bir şekilde kullanmak durumundadırlar. Klasik yaklaşımla kamu yönetimini sürdürmenin kolay olmadığı günümüzde, kamu kurumlarının da, yeri geldiğinde, özel sektör yaklaşımıyla hareket etmeleri gerekmektedir. Bu bağlamda bakanlıklar, sosyal medya araçlarını kullanarak vatandaşlara; onları ilgilendiren herhangi bir konuda, yer ve zaman kısıtlaması olmaksızın bilgi verebilmektedirler. Devlet-vatandaş iletişiminde sosyal medyanın artan öneminden hareketle ortaya çıkan bu çalışma, bakanlıkların vatandaşları bilgilendirmede sosyal medya araçlarını halkla ilişkiler bağlamında nasıl kullandıklarını ortaya koyma amacıyla ele alınmıştır. Bakanlıkların, sosyal medyayı Grunig ve Hunt'ın dört halkla ilişkiler modelinden kamuyu bilgilendirme ve iki yönlü simetrik modelleri çerçevesinde, hangi seviyede kullandıkları değerlendirilmiştir. Çalışmanın evrenini 16 bakanlık oluşturmuş ve bunların Twitter, Facebook, Instagram ve YouTube araçları ile Ağustos, Eylül ve Ekim 2018 tarihleri arasındaki paylaşımları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Analiz sonucunda bakanlıkların sosyal medya araçlarını yoğun bir şekilde kamuyu bilgilendirme modeli kapsamında kullandıkları ve iki yönlü simetrik anlayışıyla iletişime çok az geçtikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Internet tools with different features are used in all areas of life. It can be said that social media is the most important and the most widely used one in today's internet tools. Because of these reasons, organizations need to use these tools, which are called new communication technologies, effectively. In today's world where public administration is not easy to maintain with a classical approach, public institutions need to act with a private sector approach when it is necessary. In this context, ministries use social media tools to provide citizens with information on any subject that is of interest to them without time and space constraints. This study, which emerged from the increasing importance of social media in state-citizen communication, was conducted in order to show how ministries used social media tools in informing citizens about public relations. Ministries' use of social media in terms of public disclosure and two-way symmetric models of four public relations models of Grunig and Hunt were analyzed. The universe of the study was composed of 16 ministries and the posts they shared through Twitter, Facebook, Instagram and YouTube on August, September and October 2018 were analyzed by content analysis method. As a result of the analysis, it has been determined that ministries use social media tools intensively in accordance with the public information model and that they have little contact with citizens by using two-way symmetrical method.