Yeni medya iletişim araçlarının siyasi yaşamda kullanımı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimi örneği
Use of new media communication tools in political life: 2018 Presidental election example
- Tez No: 552525
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN HAKAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, İletişim Bilimleri, Journalism, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
İnternet ve bilgisayar teknolojilerinde yaşanan hızlı gelişmeye paralele olarak günümüzde yeni medya iletişim araçlarının kullanımı da artış göstermektedir. Geleneksel medyaya göre daha geniş kullanıcı kitlesine ulaşma özelliği olan yeni medya iletişim araçları pek çok alanda hedef kitle ile iletişimi sağlamak adına kullanılmaktadır. Gelişen teknoloji ile beraber yeni medya iletişim araçlarının siyasi platformda da kullanımı her geçen gün artmaktadır. Günümüzde internet ve sosyal medya kullanımı hızla artmaktadır. Artık sosyal medya her yaş grubundan insan tarafından kullanılmaktadır. Bu sebeple iletişim araçlarının içinde önemli bir yer edinmeye başlamaktadır. Siyasi partiler veya siyasi adaylar tarafından yeni medya araçlarının kullanılması geniş bir kitleye ulaşabilmek adına önem taşımaktadır. Siyasiler yeni medya araçlarından faydalanarak geniş kitlelere ulaşabilmenin yanında yaptıkları paylaşımlarla hedef kitleyi bilgilendirmekte, hedef kitlede bir algı oluşmasını sağlamaktadırlar. Bu çerçeveden hareketle yeni medyanın siyaset ve kamuoyu yönlendirmedeki rolünü tespit etmek amacıyla gerçekleştirilen çalışmada siyasette yeni medya iletişim araçlarının kullanım düzeyleri incelenmiştir. Seçim dönemlerinde siyasiler tarafından yeni medya araçlarının daha fazla kullanıldığı düşünüldüğünden 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimleri baz alınmıştır. Çalışmanın evrenini 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin 5 adayı oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise 24 Haziran 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde en fazla oy alan 2 adaydır (Recep Tayyip Erdoğan ve Muharrem İnce). Çalışmada en fazla oy alan iki adayın yeni medya araçlarının kullanım düzeyleri incelenmiş ve elde edilen bulgular yorumlanmıştır
Özet (Çeviri)
In parallel with the rapid development in internet and computer technologies, the use of new media communication tools is also increasing. New media communication tools, which have the ability to reach a wider audience compared to traditional media, are used in many fields to provide communication with the target audience. With the developing technology, the use of new media communication tools on the political platform is increasing day by day. Today, internet and social media usage is increasing rapidly. Social media is now used by people of all ages. For this reason, it is beginning to gain an important place in the means of communication. The use of new media by political parties or political candidates is important to reach a wide audience. In addition to reaching large audiences by making use of new media tools, politicians inform the target audience with their shares and create a perception in the target audience. In this context, the aim of this study was to determine the role of new media in politics and public opinion. As it is thought that the new media are used more and more by the politicians during the election periods, the June 24, 2018 Presidential elections are based. The universe of the study consists of 5 candidates for the 24 June 2018 Presidential elections. The sample of the study is the two candidates with the highest number of votes in the June 24, 2018 Presidential elections (Recep Tayyip Erdoğan and Muharrem İnce). In the study, the usage levels of the new media tools of the two candidates with the most votes were examined and the findings were interpreted.