Okul öncesi öğretmenlerinin duygu düzenleme stratejileri ile çocukların duygularına vermeyi tercih ettikleri tepkiler arasındaki ilişkinin incelenmesi
An analysis of the relationship between pre-school teachers' emotional regulation strategies and their responses to children's emotions
  1. Tez No: 552555
  2. Yazar: HÜMEYRA BURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU ERSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Duygular, deneyimler sırasında anlam oluşturan ve taşıyan, değerlendiren hızlı cevap sistemleri olarak tanımlanabilir ve dikkat ve karar verme gibi birçok bilişsel işlemi etkiler. Duygusal yeterlilik genellikle duygu bilgisi, duygu düzenlemesi, duyguların ifadesi ve empatik katılımı içeren ve son çalışmalarla da ispatlandığı gibi çocuklarının sosyal ve akademik yeterlilikleriyle yakından ilişkili geliştirilebilir beceriler içerir. Son yıllarda sayısı artan çalışmalar hem öğretmenlerin hem de ebeveynlerin çocukların duygusal yeterliliklerini geliştirici ya da engelleyici deneyimler sağlayan önemli unsurlar olduklarını ispatlamaktadır. Duygu sosyalleştirmesinin genellikle üç yoldan olduğu kabul edilir: 1. Çocuklar duyguları yaşadıklarında ki tepkiler ve cevaplar, 2. Çocukla ilgilen kişinin kendi duygularını nasıl yaşadığı, onlarla nasıl baş ettiği ve nasıl ifade ettiği, 3. Duygularla ilgili konuşmalar ve verilen bilgiler. Ebeveynlerin ya da öğretmenlerin kendi duygusal yeterlilik becerileri çocukların duygularını sosyalleştirmeleriyle yakından ilişkili bulunmuştur. Bu bilgilerden yola çıkılarak bu araştırmanın amacı okul öncesi öğretmenlerinin duygu düzenleme stratejileri ile çocukların duygularına (üzüntü, öfke, korku ve aşırı neşe) vermeyi tercih ettikleri cevaplar arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırmaya Sakarya ve Bolu illerinden toplam 334 okul öncesi öğretmeni katılmıştır. Betimsel tarama yöntemi kullanılmıştır. Regresyon analizi sonuçlarına göre kendi duygularını düzenlemek için sağlıklı stratejiler kullanan öğretmenlerin çocukların duygularına kabul edici ve onların baş etmesine yardımcı tepkiler verdikleri görülmektedir. Bunun aksine kendi duygularını düzenlemek için sağlıklı olmayan stratejiler kullanan öğretmenlerin çocukların duygularına ceza veya ihmal etme tepkileri verdikleri tespit edilmiştir. Çocukların yaşamında önemli rollere sahip yetişkinlerin kendi duygusal yeterlilik seviyelerinin çocukların duygularını nasıl sosyalleştirdikleri bağlantılıdır. Bu durumda öğretmenlerin kendi duygusal yeterliliklerini arttırmak çocuklarda sağlıklı duygu sosyalleşmesi için temel çözüm olarak önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Emotions can be defined as quick response systems which compese, carry and meanings during experiences and they influence cognitive processes like attention and decision making. Emotional competence which generally comprises emotion knowledge, emotion regulation, emotion expression and empathic participation includes develapable skills that are closely related to children's social and academic competence (as proven by recent studies). Increasing number of studies in recent years prove that both teachers and parents are important components who provide formative or prohibitive emotional competence experiences. It is generally accepted that emotion socialization has there ways; 1. reactions and answers when children feel emotions, 2. How the person who is concerned with the child, feels emotions, dealswith emotions and express emotions, 3. Speeches about emotions and given information. Emotional competence skills of parents or teachers found closely related to children's emotion socialization. Based an this information the aim of this research is to analyse the relation between emotion regulation strategies of early childhood teachers and their preferred answers to children's emotions (sadness, anger, fear and extreme joy).From Sakarya and Bolu provinces 334 pre-school teachersin total participated in this research. The descriptive survey model is used. According to the results of the regression analysis the teachers, who use reliable strategies to regulate their own emotions, respond to children's emotions in a receptive and helpful way. In contrast, the teachers who use unreliable strategies to regulate their own emotions respond to children's emotions in negligence or punishment. The emotional competence levels of adults who have importantroles in the lives of children and how they socialize children's emotions are related. In this case, to increase the emotional competence at teachers is suggested as the basic solution for the healthy emotion socialization of cihdren.