Malignite riski yüksek meme lezyonlarında us-elastografinin tanıya katkısı
The contribution of us-elastography in the diagnosis of high malignancy risk breast lesions
- Tez No: 552576
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GANİME DİLEK EMLİK, DOÇ. DR. ORHAN ÖZBEK, YRD. DOÇ. SUAT KESKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın birincil amacı gerçek zamanlı US-elastografinin malignite riski yüksek meme lezyonlarındaki tanısal etkinliğini değerlendirmek ve histopatolojik sonuçlarla karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Gerçek zamanlı ultrason elastografi dokuların sertliğini non invaziv olarak değerlendiren yeni bir metoddur. Ultrason probu ile uygulanan tekrarlanan basılar ile dokuda meydana gelen distorsiyon bilgisayar ortamında ultrason cihazının bilgisayar yazılımı ile hesaplanır ve bize bir elastikiyet oranı olarak geri döner, bu şekilde o dokunun sertliği hakkında bilgi sahibi oluruz. Aynı zamanda ultrason cihazının yazılımı lezyonun ve lezyon çevresindeki parankimin sertlik derecesine göre renk haritalaması şeklinde bize vermektedir. US-elastografi doku distorsiyonunun yumuşak kısımlarda sert kısımlara göre daha fazla olacağı prensibine dayanır. Bu yöntem çalışma grubuna uygulanarak ölçümler istatistiksel olarak karşılaştırılacaktır. Çalışmamız 2011-2012 tarihleri arasında Necmettin Erbakan Üniversitesi, Meram Tıp Fakültesi, Radyoloji Anabilim Dalı?nda gerçekleştirildi. Çalışma grubu olarak B-mod US?de malignite açısından şüpheli olan ve biyopsi planlanan hasta grubu seçildi. Bu hastalara biyopsi öncesinde US-elastografik inceleme yapıldı. Ölçümler histopatolojik sonuçlar ile karşılaştırılarak US-elastografi?nin tanı etkinliği araştırıldı. Bulgular: Malignite şüphesi olan 68 olgunun B-mod US ve US-elastografi verileri değerlendirildi. B-mod US ile bu olguların 65?i B-IRADS-4 ve BI-RADS-5 olarak raporlandı. Elastografi renk skoru olarak olguların 2?si skor 1, 12?si skor 2, 4?ü skor 3, 35?i skor 4 ve 15?i skor 5 olarak sınıflandı. Renk skoru 1-2-3 olan olguların 11?i benign, 7?si maligndi. Renk skoru 4-5 olan kitlelerin 16?sı benign, 34?ü maligndi. Ortalama gerinim (strain) oranı benign kitlelerde 4.00, malign kitlelerde 6.59 olarak bulundu. Sonuç: Çalışmamızda meme lezyonları US-elastografide hem renk skorlama sistemi hem de gerinim oranı ölçümü ile değerlendirilmiş ve her iki yöntemin de meme lezyonlarının benign-malign ayrımında etkin olduğu gösterilmiştir. Çalışmamızda malignite riski yüksek meme lezyonlarında US-elastografinin B-mod görüntüleme ile birlikte uygulandığında benign-malign ayrımına katkı sağlayacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The primary purpose of this study is to evaluate the diagnostic efficiency of real-time US-elastography in breast lesions at high risk of malignancy and to compare histopathological results. Materials and methods: Real-time ultrasound elastography is a new non-invasive method that assess tissue stiffness. Distortion occured in tissues with repeated pressure by ultrasound probe, calculated by ultrasound device software and give us as a ratio of elasticity, in this way we can be informed about the stiffness of the tissue. At the same time, ultrasound device software gives us a color mapping based on the stiffness of the both lesion and parenchyma around the lesion. US-elastography is based on the principle that the distortion of the tissue in soft parts is higher than in hard parts. This method will be applied to the study group and measurements will be compared statistically. Our study was made between 2011-2012 at Necmettin Erbakan University, Meram Faculty of Medicine, Department of Radiology. Patients that suspicious for malignancy in B-mode ultrasound and undergoing biopsy was selected as the working group. US-elastography was performed to these patients prior to biopsy examination. Measurements were compared with histopathologic results and then the diagnostic efficacy of US-elastography was investigated. In the literature, the color of benign cases represent the score of 1-2-3 and the color of the malignant cases represent the score of 4-5. In this study, the patients were seperated into two groups as color score 1-2-3 and color score 4-5. Results: 68 patients with suspected malignancy were evaluated in B-mode US and US-elastography. 65 of these cases were reported as BI-RADS-4 and B-IRADS-5 in B-mode ultrasonography. 2 of the cases were score 1, 12 of the cases were score 2, 4 of the cases were score 3, 35 of the cases were score 4 and 15 of the cases were score 5 as a elastography color score. Color score 1-2-3 of 18 mass, 11 were benign and 7 were malignant. Color score 4-5 of 50 mass, 16 were benign and 34 were malignant. The average strain ratio was 4.00 in benign masses and 6.59 in malignant masses. Conclusion: In our study, breast lesions were evaluated on US-elastography by color scoring system as well as the strain rate measurement and it is shown that both methods are effective in the differentiation of benign and malignant breast lesions. In our study, it is concluded that US-elastography contributes to the distinction between benign and malignant breast lesions at high risk of malignancy, when applied with B-mode imaging.