İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY. 1000 numarada kayıtlı Mecmȗ'a-i Eş'ȃr (55b-120a) (İnceleme-metin)
Istanbul University Rare Books Library TY 1000 Mecmū'a-i Eş'ār registered in number (55b-120a)
  1. Tez No: 552611
  2. Yazar: IVA POPOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ZÜLFE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY. 1000 numarada kayıtlı 'Mecmȗ'a-i Eş'ȃr'ın 55b varağından 120a varağına kadar incelenmesi ve tenkitli metnini içermektedir. Bu varaklarda toplam on yedi şair ve onlara ait 163 gazel, 2 muhammes ve 2 müfred ihtiva etmektedir. Çalışma iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm-inceleme: mecmua hakkında genel bilgi içeren giriş, şairler ve şiirleri hakkında inceleme ve vezin incelemesi yer almaktadır. İkinci bölüm mecmua metninin yer aldığı tenkitli metin ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study contains an analysis and a critical text of a poetry journal, (folios 67 verso, 120 recto), ḫhich is registered ḫith the archive number of TY. 1000 and the title of'Mecmȗ'a-i Eş'ȃr in the Istanbul University Rare Books Library. The folios contains 17 poets and theirs 163 gazals, 2 muhammes and 2 müfred. The study consists of tḫo parts. The first part is the introduction part, ḫhich contains general information about the poetry journal (mecmua), an analysis about the poets and theirs poems, the analysis of a poem's rhythm. The second part consists a critical text of the mecmua.