Okulların yakın çevresindeki ticari işletmelerin CBS ile mekansal analizi: Küçükçekmece ilçesi örneği
Spatial analysis of commercial establishments nearschool environments by using GIS: A sample of Kucukcekmece district
- Tez No: 552614
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DEMİRCİ, DOÇ. DR. AHMET KARABURUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Eğitim ve öğretimin verimli ve kaliteli olarak sürdürülebilmesi sadece okul içlerinin değil, okulların yakın çevrelerinin de öğrencilerin fiziksel, psikolojik ve pedagojik açıdan güvenli ve sağlıklı olmasına bağlıdır.“İlköğretim ve Eğitim Kanunu”na,“İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına İlişkin Yönetmeliğe”göre; meyhane, kahvehane, kıraathane, bar, elektronik oyun merkezleri gibi umuma açık yerler ile açık alkollü içki satılan yerlerin, resmî ve özel okul binalarından, kapıdan kapıya en az yüz metre uzaklıkta bulunma zorunluluğu vardır. Bu tez ile İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinde yer alan resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve liselerin yakın çevresinde eğitim ve öğretim faaliyetleri açısından uygunsuz, öğrencilerin sosyal, fiziksel ve psikolojik gelişimlerini olumsuz etkileyen işletmelerin olup olmadığı Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) teknolojileri yardımı ile araştırılmış ve uygulamadan kaynaklanan sorunlar ortaya çıkarılmıştır. Bu çalışma İstanbul'un Küçükçekmece ilçesinin tamamında yer alan 111 okul çevresinde gerçekleştirilmiştir. İlçe içerisinde yer alan tüm okulların 200 metre çevrelerinde çizilen kuşaklar içinde kalan tüm cadde ve sokaklar gezilerek veriler toplanmış, toplanan 25.191 adet veri hâlihazır haritalar üzerine işlenmiştir. Çalışmada toplanan veriler daha önce hazırlanan veri tabanı kapsamında ArcGIS 10.3 yazılımı kullanılarak CBS ortamına aktarılmış, kuşak alanlarına ve network alanlarına göre analizler gerçekleştirilmiştir. Yapılan analizler sonucunda okulların yakın çevrelerinde, 100 metreye kadar 463, 100 ile 200 metreler arasında 765 adet olmak üzere, toplam 1228 ticari işletmenin eğitim ve öğretim açısından uygun olmayan işletmelerden oluştuğu tespit edilmiştir. Aynı analizler sonucunda okul bahçe kapılarından 100 metre mesafeye kadar uzanan yollar boyunca 183, 100 ile 200 metreler arasında uzanan yollar boyunca ise 435 tane uygunsuz ticari işletmeye rastlanmıştır. Çalışma kapsamında okul çevrelerinde yönetmeliklere göre uygun olmayan faaliyet yürüten ticari işletmeler ilçe geneli ve mahallelere göre ayrıca analiz edilmiştir. Çalışmada ayrıca mevcut durumun yönetmeliklere göre daha iyi hale getirilebilmesi, okul çevrelerinin eğitim ve öğretim açısından daha güvenli ortamlar olabilmesi için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sustaining education and training in an efficient and quality manner depends on a physically, psychologically and pedagogically safe and healthy environment not only inside the schools but also in the immediate surroundings of the schools. Pursuant to“Primary Education and Training Law”and“Regulation Concerning Business Licence and Work Permit”, public places such as coffee houses, bars, electronic game centers and places selling open alcoholic beverages must have at least one hundred meters door-to-door distance from official and private school buildings. Through this dissertation, with the help of Geographic Information Systems (GIS), it was investigated whether there are businesses inconvenient in terms of education and training activities and negatively affect the students' social, physical and psychological developments in the immediate vicinity of the official and private primary, secondary and high schools situated in Küçükçekmece district of İstanbul. This study was carried out within the framework of 111 schools located in the entire district of Küçükçekmece of İstanbul. All streets that fall within the zone having 200 meters distance from all schools located in the district were observed and data were collected, and 25.191 data collected were processed on the city maps. The data collected in the study were transfererred to the medium of GIS using ArcGIS 10.3 software within the scope of the database prepared earlier, and analyses were carried out based on zone and network areas. In consequence of the analyses conducted, it was determined that, in the immediate vicinity of the school, 1228 business organisations in total, of which 463 are located within 100 meters distance and 765 located within 100-200 meters distance, consist of businesses inconvenient in terms of education and training. In consequence of the same analyses, 183 inconvenient business organisations were encountered along the roads within 100 meters distance from the gates of the schools and 435 were encountered in those within 200 meters distance. Within the scope of the study, business organisations that carry on business inconvenient according to the regulations in the surrounding of schools were further analysed across the district and by neighbourhoods. Also, suggestions were made in order to ensure that the current situation is improved in accordance with the regulations and that the surroundings of the schools become more secure environments in terms of education and training.