Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin kanıta dayalı hemşirelik uygulamalarına ve araştırmalarına yönelik tutumları ve etkileyen faktörler
The attitudes of senior nursing students towards the applications and research's that are based on evidence and the factors that affects them
  1. Tez No: 552620
  2. Yazar: AYŞE ADALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMER GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Amaç: Bu çalışmanın ana amacı, müfredatında hemşirelikte kanıt dersi olan 4. sınıf hemşirelik öğrencilerinin kanıta dayalı hemşirelik (KDH) uygulamalarına, hemşirelik araştırmalarına yönelik tutumlarını ve etkileyen faktörleri belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı- ilişki arayıcı türdeki bu çalışma iki devlet, üç özel üniversitenin Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde 2018-2019 akademik güz döneminde öğrenim gören 4. sınıf hemşirelik bölümü öğrencileri ile gerçekleştirildi. Araştırmanın evreni 1769 kişi iken örneklem büyüklüğü en az 474 kişi olarak hesaplandı. Gönüllü 509 kişiye ulaşıldı. Veri toplama araçları; anket formu,“Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği (KDHYTÖ)”ve ''Hemşirelik Öğrencilerinin Hemşirelikte Araştırma ve Gelişmelere Yönelik Farkındalık ve Tutumu Ölçeği (HÖHAGYFTÖ)'' dir. Veriler, ortalama, standart sapma, frekans, Shapiro Wilks testi, Student- t testi, Tukey HSD post- hoc testi, Ki- Kare testi, Pearson Korelasyon Analizi ve Basit Doğrusal Regresyon Analizi ile test edildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study is to determine the attitudes and factors towards the nursing research and practices based on evidence- based nursing (EBN) for nursing students in 4th grade in nursing curriculum. Materials and method: This research is conducted by means of descriptive correlation method with senior nursing students at the faculty of health sciences during their academic fall semester of 2018-2019 in 2 state and 3 private universities. While the ''universe'' of the research is 1769 people, the sample at least 474 people are calculated. 509 volunteers were reached. Data collection tools are, questionnaire, ''Attitude Towards Evidence-Based Nursing Questionnaire (EBNAQ), ''Nursing Students' Attitudes to and Awareness of Research and Development within Nursing Scale (NSNRGAAS).'' Data were tested using average, standard deviation, frequency, Shapiro Wilk test, student's - t test, Turkey HSD post - hoc test, Chi- Square Test, Pearson Correlation Analysis and Simple Linear Was Tested with Regression Analysis.