Hemşirelik son sınıf öğrencilerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları ile sağlık okuryazarlığı ve akademik motivasyon düzeyleri arasındaki ilişki
The relationship between attitudes of evidence-based nursing, and the levels of health literacy and academic motivation among senior nursing students
- Tez No: 791134
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİL GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, son sınıf hemşirelik öğrencilerinin kanıta dayalı hemşireliğe yönelik tutumları ile sağlık okuryazarlığı ve akademik motivasyon düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırma, 24 Nisan - 31 Mayıs 2022 arasında Gazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümünde kayıtlı, 2021-2022 eğitim–öğretim yılı bahar döneminde 4. sınıfta öğrenim gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılmayı kabul eden 205 hemşirelik öğrencisi ile yürütülmüştür. Araştırmanın verileri, Öğrenci Bilgi Formu, Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum Ölçeği, Türkiye Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği-32 ve Akademik Motivasyon Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız t testi, tek yönlü varyans analizi, Levene, Bonferroni, Tamhane's T2 testleri ile çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan değerlendirmede; öğrencilerin Kanıta Dayalı Hemşireliğe Yönelik Tutum, Sağlık Okuryazarlığı ve Akademik Motivasyon Ölçeklerinin puan ortalamaları sırasıyla 62,01±9,37, 69,63±27,01 ve 133,40±25,99 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive study in order to examine the relationship between senior nursing students' attitudes towards evidence-based nursing and their levels of health literacy and academic motivation. The research was carried out with 205 nursing students enrolled in Gazi University Faculty of Health Sciences Nursing Department between April 24 and May 31, 2022, studying in the 4th grade in the spring semester of 2021-2022 academic year and voluntarily agreeing to participate in the research. The data of the study were collected with the Student Information Form, the Attitudes towards Evidence- Based Nursing Scale, the Turkish Health Literacy Scale-32 and the Academic Motivation Scale. Descriptive statistics, independent t test, one-way analysis of variance, Levene, Bonferroni, Tamhane's T2 tests and multiple linear regression analysis were used to evaluate the data. In the evaluation; The mean scores of the students' Attitude towards Evidence-Based Nursing, Health Literacy and Academic Motivation Scales were found to be 62.01±9.37, 69.63±27.01 and 133.40±25.99, respectively.