Ailevi akdeniz ateşi hastalarında iş gücü kaybı ve iş gücü kaybına etki eden faktörlerin belirlenmesi
  1. Tez No: 552643
  2. Yazar: ERDEM SÜTİÇEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN TUFAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
FMF ataklarla seyreden otoinflamatuar bir hastalıktır. Ataklarda peritonit, plörit, artrit ve ateş görülür. Günümüzde kronik hastalıkların yarattığı iş gücü kaybı ve topluma olan maliyeti konusunda birçok çalışma mevcuttur. FMF gibi ataklarla seyreden hastalıklarda iş gücü kaybını inceleyen araştırma sayısı kısıtlıdır. Çalışmamızda FMF hastalarında iş gücü kaybı ve buna etki eden faktörleri saptamayı amaçladık. Çalışma kapsamında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Romatoloji bilim Dalında 2018-2019 yılları arasında takip edilen ve çalışma kriterlerini sağlayan 111 FMF hastası alındı. Hastaların telefonuna Google play store veya Apple store'dan“FMF AID günlüğü”uygulaması yüklendi. Hastaların demografik özellikleri, FMF'e dair klinik özellikleri, ko-morbiditeleri, varsa mutasyonları, hastalık komplikasyonları, almakta oldukları tedaviler ve tedavi yanıtları standardize formlara kaydedildi. Hastalardan prospektif olarak yaşadıkları atakları ve atakların günlük hayatlarına etkilerini ve ücretli işe etkilerini kaydetmeleri istendi. Hastaların rutin poliklinik kontrolünde kayıtları incelenerek veri formlarına işlendi. Çalışmamızda, ücretli olarak çalışan 65 (%58,5) hastanın 12'si (%18,5) son 7 gün içinde hastalığı sebebi ile işe gidemediler (absenteeism). 7 gündeki çalışma verimliliği ortalama 3,35± 3,15; ortanca 3 (0-10), 3 aydaki ise 3,91±2,86; ortanca 4 (0-10) olarak değerlendirdiler (presenteeism). iv Absenteeism; FMF aktifliği, atak süresi, atak sayısı, peritonit sayısı ve 3 aydaki atak sayısı ile pozitif korelasyon saptandı. Presenteeismde ise; FMF aktifliği atak süresi, atak şiddeti, ateş sayısı, peritonit sayısı, artrit sayısı, myozit sayısı, 3 aydaki atak sayısı ve AİDAİ skoru ile pozitif korelasyon saptandı. Bildiğimiz kadarıyla çalışmamız FMF hastalığında iş gücü kaybının araştırıldığı ilk çalışmadır. FMF hastaları hastalıkları nedeni ile hem sosyal hayattan geri kalmakta hem de hastalarda iş gücü kaybı olmaktadır. Atak sıklığı ve şiddeti arttıkça iş gücü kaybı artmaktadır. FMF hastalarında iş gücü kaybını önlemek için hastalar uygun şekilde tedavi edilmelidir.
Özet (Çeviri)
FMF is an autoinflammatory disease characterized by self-limiting febrile episodes of peritonitis, pleuritis, arthritis and skin rash. Work force and loss of labor caused by chronic diseases and its economic burden to society is important issues in the treatment plan of patients. However, there are quite limited number of studies investigating work loss in diseases manifest with intermittent attacks. Herein, we aimed to investigate work force and loss of labor in FMF patients and potential factors affecting it. Study included 111 patients with FMF who were followed-up in Gazi University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine & Rheumatology. Patients were asked to install“FMF AID diary”application from AppStoreTM or Google Play StoreTM to their smart phones and record their attacks to this application in case of their occurrence. Demographic characteristics, clinical features related to FMF, co-morbidities, FMF mutations (if available), disease complications, treatments that they received, and treatment responses of patients were recorded in standardized forms. Throughout the observation period, patients recorded their attacks and effects of these attacks on their daily lives and paid work as absenteeism and presenteeism. During the routine outpatient follow up, records of patients were evaluated and recorded in the data forms. In our study, 12 (18.5%) of the 65 (58.5%) patients who worked as paid workers could not attend their work because of the attacks in the last 7 days (absenteeism). vi 7-day working efficiency was rated as on average 3.35 ± 3.15; median 3 (0-10), for last 3 months rates as 3.91 ± 2.86; median 4 (0-10) (presenteeism). For the absenteeism; there was a positive correlation between FMF activity, attack duration, number of attacks, number of peritonitis and the number of attacks in 3 months. For the presenteeism; a positive correlation was found between FMF activity, duration of attack, attack severity, number of fever, number of peritonitis, number of arthritis, number of myositis and total number of attacks in 3 months and AIDAI scores. To our knowledge, our study is the first study to investigate the work loss in FMF disease. FMF patients are limited both from social and work lives due to their illnesses. As the frequency and severity of attacks increase, the work loss increases. Patients with FMF should be treated appropriately to prevent loss of labor.