İki farklı tip peek materyalinin kompozitle bağlanma dayanımının değerlendirilmesi
Evaluation of bond strength Two different peek and indirect composite resin materials
  1. Tez No: 552642
  2. Yazar: ZIYA SAFARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN SARIDAĞ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, farklı yüzey pürüzlendirme yöntemleri ve adeziv sistemlerin iki farklı tip polietereterketon (PEEK) ile indirekt kompozit rezin materyalin makaslama bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerinin incelenmesidir. Çalışmada doldurucusuz saf PEEK (Juvora) ve %20 nano-seramik doldurucu içeren PEEK (BioHPP) bloklardan her biri 160 adet olacak şekilde (toplam=320) 8×8×4 mm boyutlarında dikdörtgen örnekler hazırlandı. Örnekler 25 N basınçta otomatik cila makinesinde 10 sn. cilalandıktan sonra her biri kırk numuneden oluşan dört yüzey işlem grubuna (kontrol grubu, alüminyum oksit kumlama, piranha çözeltisi ile aşındırma, kumlama+piranha asitle aşındırma) rastgele olarak ayrıldı (n=40/grup). Tüm numunelerin yüzey pürüzlülüğü profilometre ile ölçüldükten sonra yüzey topografyası taramalı elektron mikroskobu ile incelendi. Daha sonra tüm gruplara iki farklı tip adeziv (Visio.Link ve Single Bond Universal) uygulandı (n=20/grup). Adeziv uygulanan gruplara iki farklı tip kompozit materyali (Crea.Lign ve SR Nexco) uygulandı (n=10/grup). Örnekler 24 saat boyunca 37°C'de damıtılmış su içinde bekletildikten sonra universal test cihazında 0,5 mm/dk hızla makaslama testine tabi tutuldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the influence of different surface treatment methods and adhesives on the shear bond strength of two different type indirect composite resin material and polyetheretherketone (PEEK). This study one type of unfilled PEEK (Juvora) and %20 nano-ceramic filled PEEK (BioHPP) compounds each were prepared 160 (total =320) rectangular specimens (8×8×4 mm). After the samples were polished for 10 seconds at 25 N pressure on automatic polishing machine, they were randomly separated into four surface treatment groups each consisting of forty samples (n= 40/group); (control group, air abrasion, etching with piranha solution, air abrasion and piranha acid etching). After measuring the surface roughness of all specimens with a profilometer, surface topography was examined by scanning electron microscope. Each group were divided into two primer subgroups Visio.Link and Single Bond Universal (n=20/group). Half of each group was veneered with Crea.Lign the other half with SR Nexco (n=10/group). The specimens were stored in distilled water at 37oC for 24 hours and and loaded in a universal testing device for shear bond stress with at a crosshead speed of 0,5 mm/min.