Rekürren alt ekstremite selülitlerinde risk faktörlerinin değerlendirilmesi
Assessment of the risk factors of recurrent lower extremity cellulitis
  1. Tez No: 552650
  2. Yazar: SUDEM MAHMUTOĞLU ÇOLAK
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA YILMAZ KARADAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
AMAÇ. Rekürren alt ekstremite selüliti nedeniyle takip edilen hastalarda risk faktörlerinin değerlendirilmesi YÖNTEM. Eylül 2011 ve Haziran 2016 tarihleri arasında Sağlık Bakanlığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları kliniğinde alt ekstremite selüliti tanısı almış tüm hastalar tez çalışmasına alınmıştır. Hasta dosyaları ve epikrizler taranarak bilgilerine ulaşılmıştır. Alt ekstremite selüliti tanısı ile serviste yatarak tedavi edilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, eşlik eden hastalıkları, predispozan faktörleri, en son geçirdiği selülit atağı ve özellikleri incelenmiştir. Hastanın başvuru semptomları, fizik muayene bulguları, laboratuar değerleri, verilen antibiyotik tedavisi ve 72.saatteki kontrol tam kan sayımı, prokalsitonin ve CRP (c reaktif protein) düzeyi değerlendirilmiştir. BULGULAR. Çalışmaya 40'ı ( %43) rekürren alt ekstremite selüliti olmak üzere toplamda 93 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaşı 18 ile 91 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 61± 17 (ortalama±SD) olarak hesaplanmıştır. Hastaların %57'si (n=53) erkek, %43'ü (n=50) kadındır. Hastaların %48'i (n=45) obez olarak değerlendirilmiştir. Hastaların %26'sında (n=24) sigara, %14'ünde (n=13) ise alkol kullanma öyküsü mevcuttur. Hastaların %33'ünde (n=31) DM tanısı mevcuttur. Tedavi yanıtsızlığı düşünülerek antibiyoterapi değişimi yapılan hastalar ile tedavi deeğişimi yapılmayan hastalar değerlendirildiğinde yatış WBC (beyaz kan hücresi), 72.saatte ölçülen WBC, 72.saatte ölçülen CRP değerleri arasında ve başvuru esnasında şiddetli ağrı yakınması olan hastalar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. SONUÇ. Bu çalışmada; rekürrens öyküsü ile yaş, cinsiyet, obezite, sigara kullanımı, alkol kullanımı, DM, malignite öyküsü arasında istatistiksel anlamlı fark saptanmamıştır. Başvuru esnasında beyaz küre sayısı ve crp değerinin yüksek olması, 72.saatte kontrol beyaz küre ve crp yüksekliğinin halen devam etmesi sonucunda hastalarda tedavi yanıtsızlık riskinin daha fazla olacağı düşüncesine varılmıştır. Tedavi değişikliği yapılan hastalarda başvuru esnasında şiddetli ağrı yakınması olanlarda olmayanlara göre tedavi değişikliği ihtiyacı olmuştur ve istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE. To determine the risk factors of patients followed for recurrent lower extremity cellulitis METHODS. This retrospective study was conducted between September 2011 and June 2016 at Infectious Disease clinic of Istanbul Medeniyet University Education and Research Hospital and all patients diagnosed as lower extremity cellulitis were involved. Data of all patients was determined by searching patients files and epicrisis. All patients diagnosed as lower extremity cellulitis and hospitalized were included. Demographic features, accompanying disease, predisposing factors, last cellulitis attack and its features were evaluated. Patients symptoms at hospitalization day, physical examination findings, laboratory values, given antibiotics and control complete blood count, procalcitonin and CRP value at 72 h were investigated. RESULTS. Totally 93 patients with a diagnosis of lower extremity cellulitis, 40 of whom had recurrent cellulitis were included in the study. The ages of them were between 18 and 91 with an average of 61±17 (average±SD). While %57 (n=53) of the patients were male, %43 (n=50) were female. A percentage of %48 (n=45) of the patients were obese. %26 (n=24) of patients were smoking, whereas %14 (n=13) were using alcohol. %33 (n=31) of patients was known as having DM. Between patients considering unresponsiveness to antibiotic therapy and undergone treatment change, statistically significant differences were detected between WBC value at the day of hospitalization, control WBC and CRP value at 72 h and the patients had severe pain in lower extremity at the day of hospitalization. CONCLUSION. In this study, statistically significant differences was not detected between the history of recurrens and age, gender, obezity, cigarette smoking, alcohol use, DM, history of cancer. It was concluded that the risk would be more through non responder patients whom WBC and CRP value were high at hospitalization day and the continuation of high WBC and CRP values at 72 h were detected. In patients undergone treatment change, statistically significant differences were detected between patients have severe pain in lower extremity at the day of hospitalization and patients not.