Kesikli polimer reaktörlerinde zincir transfer etkisi
  1. Tez No: 55266
  2. Yazar: HÜLYA AKDAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEBAHAT ERDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
KESİKLİ POLİMER REAKTÖRÜNDE ZİNCİR TRANSFER ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) HÜLYA AKDA? GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ ARALİK 1996 ÖZET Endüstride serbest radikal polimerleşmede, polimerin molekül ağırlığını kontrol etmek amacıyla reaksiyon ortamına zincir transfer ajanları ilave edilir. Bu çalışmada, kesikli bir polimer reaktöründe stirenin toluen çözücüsü içinde benzoil peroksit başlatıcısı ve lauril merkaptan zincir transfer ajanı ile polimerleşme reaksiyonu için optimum sıcaklık, optimum başlatıcı derişimi matematiksel ifadeler elde edilerek ve optimizasyon yapılarak elde edilmiştir. Optimizasyonda amaç istenilen dönüşüm ve zincir uzunluğu sayısı için reaksiyon süresini minimum yapacak reaksiyon sıcaklığını ve başlatıcı derişimini bulmak olmuştur. Jel etkisi de göz önüne alınarak yapılan hesaplamalarda, zincir transfer ajanı derişiminin artmasıyla reaksiyon süresini uzadığı, sıcaklık ve başlatıcı derişiminin düştüğü görülmüştür. Ayrıca hesaplamalar başlatıcının başlangıçta bir defa atılması durumu ile sürekli gönderilmesi durumu için yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır. Bilim Kodu : 603.02.02 Anahtar Kelimeler : Serbest Radikatik Poiimerizasyon, Kesikli Reaktör Zincir Transfer Ajanı Sahife Adeti : 116 Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Sebahat Erdoğan
Özet (Çeviri)
CHAIN TRANSFER EFFECTS IN BATCH POLYMERIZATION REACTOR (Master Science Thesis) HÜLYA AKDA? GAZI UNIVERSITY ENSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY In industry, chain transfer agents are added to the free radical polymerization reaction system in order to control molecular weight of the polimer product. In this study, optimal temperature and optimal initiator concentration for the polymerization of styrene in toluene solvent with benzoyl peroxite and lauryl mercaptan chain transfer agent in a batch reactor was found by the derivation of mathematical equations and optimization. The goal in optimization was to find the reaction temperature and initiator concentration that minimizes the reaction time required to achieve a desired final monomer conversion and desired number - average chain lenght. Gel effects were considered.It was found that reaction time increases, temperature and initiator concentration decrease with increase in chain transfer agent concentration. Also, the initiator was either introduced into the reactor once at the beginning of the reaction and fed into the system continuously during the reaction. The results obtained for these two cases were compared. Science Code : 603. 02. 02 Key Words Free radicalik polymerization, Batch reactor, Chain Transfer agent Page Numbers : 116 Supervisor : Assoc. Prof. Sebahat ERDO?AN