Ortalama varyans yöntemiyle portföy optimizasyonu ve İstanbul Menkul Kıymetler Borsasına uygulanması
  1. Tez No: 55267
  2. Yazar: ORHAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN BAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ORTALAMA VARYANS YÖNTEMİYLE PORTFÖY OPTİMİZASYONU VE İSTANBUL MENKUL KIYMETLER BORSASINA UYGULANMASI Yüksek Lisans Tezi Orhan AKKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TEMMUZ - 1996 OZ Menkul kıymetler piyasası, ekonomik örgütlenmede, tasarruf ve yatırım kararlarının uyumu ve kaynakların etkin dağılımını sağlayan bir mekanizma olarak önemli bir işlevi görmektedir. Yatırım kararını veren tasarrufçu açısından sorun piyasadaki menkul kıymetler arasında faydasını ençoklaştıracak bir menkul kıymet portföyünü oluşturmaktır. Çeşitli menkul kıymetler arasında seçim menkul kıymetlerin fiyatlarına tam olarak yansıdığı varsayılan firma değerliliği, yani farklı üretim planları ve/veya yatırım projeleri arasında bir seçim yapmak anlamına gelmektedir. Bu da oldukça etkin bir bilgi akımının varlığını gerekli kılmaktadır. Yatırımcı topladığı ve değerlendirdiği bilgiler ışığında tercihini belirleyecek ve menkul kıymetler portföyünü oluşturacaktır. Bu çalışma, portföy oluşturacak yatırımcıların karar vermeleri konusunda yardımcı olacaktır. Bilim Kodu :4060101 Anahtar Kelime :Portföy Optimizasyonu Sayfa Adedi :110 Tez Yöneticisi :Doç. Dr. Hasan BAL
Özet (Çeviri)
PORTFOLIO OPTIMIZATION BY METHOD OF MEAN VARIANCE AND ITS APPLICATION TO ISTANBUL STOCK MARKET M.Sc.Thesis Orhan AKKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCDZNCE AND TECHNOLOGY July - 1996 ABSTRACT Stock market plays an important role in economic organisation as a mechcanism in efficient distribution of sources and harmony of saving and investment decisions. Problem for investor is to form a stock portfolio to maximise his profit among stock and bonds in market. Choice between different stocks means, choice among company's worth which reflected exactly on price of bond, in another words, different production planing and/or invesment projects. This necessitates an effective information flow. Investor will make his secision, and form his portfolio in light of evaluated information. This study will help to investors who would form a portfolio in decision making. Science code : 4060101 Key word : Portfolio Optimization Number of page : 110 Adviser : Assoc. Prof. Hasan BAL 3 111