Şanlıurfa ilindeki taşkın koruma tesislerinin performanslarının değerlendirilmesi
Evaluation of performance of floor protection facilities inŞanlıurfa
  1. Tez No: 552660
  2. Yazar: ESRA GERGER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM YENİGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hidrolik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Taşkınlar, tahrip gücü yüksek olan ve dünyada sık karşılaşılan doğal afetlerden biridir. Ülkemizde son yıllarda taşkınların oldukça ciddi düzeyde ele alınmasına ve havza temelli önleme çalışmalarına ağırlık verilmesine bağlı olarak nehir taşkınlarında azalmalar görülmekle birlikte, kent ortamlarında hala ciddi boyutlarda taşkın olaylarının yaşandığı ve buna bağlı olarak mal ve can kayıpların gerçekleştiği de göz ardı edilememektedir. Çalışmada, Şanlıurfa ilindeki tarihi taşkınlarla yakın geçmişteki taşkınlar ve bunların etkileri incelenmiştir. İldeki mevcut taşkın koruma yapılarının işlevleri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Ülkemizde gelişme eğiliminde olan birçok il için bir örnek olma özelliğinde olan Şanlıurfa'nın bu konudaki deneyimleri, taşkın çalışmaları için de önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Floods are one of the most common natural disasters in the world with high destructive power. Although the floods in our country have been reduced considerably in recent years due to the fact that the floods have been taken seriously and watershed-based prevention studies have been emphasized, it is also not clear that the floods are still serious in the urban environment and accordingly the loss of goods and lives. In the study, the floods near Sanliurfa province and their effects were examined. The functions of existing flood protection structures have been tried to be evaluated. Şanlıurfa's experience in this area, which is an example for many provinces that tend to develop in our country, also provides important data for flood studies.