Şanlıurfa ilindeki risk gruplarında brusellozisin seroprevalansı ve tanıda kullanılan serolojik yöntemlerin karşılaştırılması
Seroprevalance of brucellosis among risk groups in şanliurfa and comparison of appleid serological tests
  1. Tez No: 230194
  2. Yazar: İBRAHİM HALİL ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FADİLE YILDIZ ZEYREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Zoonotik bir hastalık olan bruselloz, 21. yüzyılda hâlâ Türkiye dahil dünyanın pek çok bölgesinde endemik olarak görülmektedir. Brusellozis gelişmekte olan birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de bir halk sağlığı problemi olarak önemini korumaktadır.Bu çalışma, Şanlıurfa il merkezindeki brusellozis açısından risk grubunda bulunan bireylerin serumlarında brucella aglütininlerinin Rose Bengal testi, Serum Tüp aglütinasyon Testi ve ELISA testi ile taranması ve bu testlerin brusellozisin serolojik tanısındaki etkinliklerinin karşılaştırılması amacıyla, Haziran 2007-Ağustos 2008 tarihleri arasında yapıldı. Çalışma grubu il merkezindeki mezbahada çalışan 47 kişi ve farklı semtlerde bulunan 22 veteriner hekim, 16 kasap ve 22 çiftçi olmak üzere toplam 107 kişiden; kontrol grubu ise brusellozis açısından risk grubunda olmayan 20 kişiden oluşturuldu. Çalışma ve kontrol grubundaki bireylerin tümü erkek idi.Çalışmaya katılan kişilerden alınan serum örnekleri inaktive edildikten sonra örneklerin hepsine brucella lam aglütinasyon testi (Rose Bengal testi), Serum tüp aglütinasyon testi, Coombs testi ve ELISA testi uygulandı. Çalışmada elde edilen tüm verilerin istatistiksel analizi için SPSS 15.0 Windows XP paket programı kullanıldı. Grupların karşılaştırılmasında Ki-Kare (?2) testi kullanıldı ve p?0.05 olan değerler istatistiksek olarak anlamlı kabul edildi.Çalışma grubundaki 107 kişinin ELISA testiyle 18(%18.82)'i, RB testiyle 19(%17.76)'u ve STA testiyle 14(%13.08)'ü seropozitif olarak bulundu. ELISA testi ile mezbahada çalışan 47 kişinin 9(%19.15)'unda, 16 kasabın 3(%18.75)'ünde, 22 veteriner hekimin 4(%18.18)'ünde, 22 çiftçinin 2(%9.09)'sinde pozitif sonuç bulunmuştur. Ayrıca kontrol grubundaki bireylerin tümünde ise negatif olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Brusellozis is a zoonotic disease which is still seen in the 21st century endemically in a lot of countries all over the world including Turkey. Brucellosis has still public health priority in many developing countries.This study was carried out in sera of persons who were at risk under brucellosis using Rose Bengal (RB), Serum tube agglutination (STA) and ELISA tests for detecting brucella agglutinins and comparing their efficiencies in Brucellosis serologic diagnosis between June 2007 and August 2008 in Sanliurfa center. The study group consists of 47 person working slaughter house workers in, 22 veterinares working various districts ,16 butchers and 22 farmers totally 107 person. The control group was composed of 20 people who were not at risk for brucellosis. Genders of both the study and the control groups were males.Serum samples collected from study and control groups were inactivated and studied the for Rose Bengal test, serum tube agglutination test, Coombs test and ELISA test. All data obtained from study were analyzed statistically using SPSS 15.0 Windows XP packet. The chi-squared test was used for comparison of the groups and p-values of 0.05 were taken to indicate statistical significance.Among 107 person in risk groups, 18 (18.82%) were found to be positive for ELISA tests, 19 (17.76 %) were positive for RB test and 14 (13.08%) were found positive for STA test. 9 (19.15%) of 47 working slaughter house workers, 3 (18.75) of 16 butchers 4 (18.18%) of 22 veterinares and 2 (9.09%) of 22 farmers were positive by ELISA tests. All of persons in control group were negative.