Şanlıurfa ilindeki yatırımcıların bireysel emeklilik yatırım fonlarına karşı tutumları
Attitudes of investors towards private pension investment funds in Şanliurfa province
- Tez No: 585539
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN AKBULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bireysel emeklilik sistemi, dünyada zorunluluk veya gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanan, bireylerin emeklilik dönemlerini rahat bir şekilde geçinmelerini sağlayan bir sistemdir. Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcısı olarak kendine yer bulan bireysel emeklilik sistemi gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi bireylerin emeklilik yıllarında refah kaybı yaşamalarını önlerken uzun vadede ekonomiye kaynak sağlamayı amaçlamaktadır. Hükümet bireysel emeklilik sistemini, ekonomiye olan katkıları ve sosyal güvenlik sisteminin tamamlayıcı niteliğinden dolayı, vermiş olduğu teşviklerle desteklemektedir. Makroekonomik değişkenlerin ve devlet katkısının bireysel emeklilik sistemine katılım ve tasarruf edilen tutar üzerindeki etkilerini ortaya koymaktır. Bu amaçla makroekonomik göstergeler olarak, döviz kuru, faiz oranı, enflasyon ve borsa endeksi kullanılırken; bireysel emeklilik sistemine katılım ve tasarruf ile ilgili katılımcı sayısı, katkı payı tutarı ve katılımcının fon tutarı değişkenleri kullanılmıştır. İnsanoğlu yaşamı boyunca daha iyi şartlar altında yaşamak adına tasarruflarda bulunmuştur. Yapılan tasarruflar çoğu zaman kişilerin kendi yöntemleriyle saklansa da kimi zamanlarda tasarruflar kurumlar aracılığıyla saklanmaya çalışılmıştır. Günümüzde bireylerin tasarruflarını ve yatırımlarını profesyonelce yönetmek ve korumak bankaların görevi haline gelmiştir. Bankalar yapılan ve yapılması düşünülen tasarrufların daha iyi değerlendirilmesi adına Bireysel Emeklilik Sistemini geliştirmişlerdir. Bireysel emeklilik sistemi temelde tasarrufa dayalı bir sistem olup, bireyin emekli olduğunda harcayabileceği ek gelir olarak ifade edilebilmektedir. Türkiye'de Bireysel Emeklilik Sisteminin üç temel ayağı bulunmaktadır. Bu ana temeller; katılımcılar, gözlemciler ve temsilci kurumlardır. Bireysel Emeklilik Sisteminde katılımcılar, emeklilik dönemlerinde yaşam standartlarının yükselmesi adına çalışma hayatı boyunca yatırımlar yapmaktadır. Sistemin ikinci ayağı olan gözlemciler ise, devlet tarafından atanan denetçilerdir. Sistemin üçüncü ve son ayağı olan temsilci kurumlarsa, bireysel emeklilik sistemi katılımcılarının birikimlerini değerlendirerek onlara ek kazanç sağlamayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Private pension is a system to maintain individuals a comfortable retirement period based on the principal of legal obligation or voluntariness. Private pension system as a complement to the social security system in Turkey is applied based on voluntariness. This system prevents lack of welfare loss in the retirement period and provides economic returns in the long run. The governments support private pension system due to the contributions to economy and the complementary benefits with the incentives. The purpose of this study is to disclose macroeconomic variables and contribution of the state about the individual pension system and the amount saved by the participants. For this reason currency, interest rate, inflation and stock index as variables of macroeconomic indicators, and the number of participants, the amount saved by participants and the amount of fund as variables of participation in the individual pension system and savings have been employed. Human beings have been able to live under better conditions throughout their lives. Although the savings made are often stored by the person's own methods, the savings have sometimes been tried to be stored through the institutions. Today, it has become the task of bank management to protect the savings and investments of individuals professionally. The banks have developed the Individual Pension System in order to better evaluate the savings made and planned. The private pension system, basically a savings-based system, can be expressed as additional income that an individual can spend when he retires. There are three main pillars of the private pension system in Turkey. These main themes are participators, observers, and representative companies. Participants in the private pension system make investments throughout their working lives in order to raise living standards in retirement periods. Auditors appointed by government are the second pillar of the system. In the third and final phase of the system, the individual pension system aims to provide additional benefits to the participants by evaluating the savings of their participants.