1940-1960 toplumcu gerçekçi şairlerin hapishane temalı şiirleri
Poems with the theme of imprisonment of socialist realist poets between 1940-1960
- Tez No: 552664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ACEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 328
Özet
Bu çalışmada, 1940'dan 1960'a toplumcu çizgide eser veren şairler konu edilmiştir. Bu şairlerin, kapalı bir mekân olan hapishaneyi konu edindiği şiirlerin tahlilleri yapılırken amaçlanan; hapishanenin şairin gözünden nasıl görüldüğü ifade etmek ve ona yüklediği anlamın ne olduğunu yansıtmaktır. Çalışmadaki şair kadrosu, bu dönemde yaşayan ve araştırma yapan herkesin ortak olarak ismini belirttiği, müstakil şiir kitapları bulunan ve toplumcu çizgide eserlerini veren isimlerden oluşmaktadır. 1940-1960 toplumcu gerçekçi şairlerde hapishanenin değerlendirildiği tez dört bölümdür: Birinci bölümde toplumcu gerçekçiliğin Rusya'daki gelişimi, bu anlayıştaki sanat-sanatçı kavramı ve toplumcu gerçekçiliğin Türkiye'deki gelişim seyri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde Türkiye'de kırk kuşağı kadrosuna yer verilmiştir. Üçüncü bölümde mekân kavramına ve tezin ana mekânı olan hapishaneye değinilerek ayrıntılı bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde ise kırk kuşağı içinde yer alan ve incelenmesine karar verilen şairlerin, hapishane mekânlı şiirleri tahlil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, poets who gave work in socialist line from 1940 to 1960 are mentioned. The aim is to express how a prison seems from the point of the poet and reflect the meaning that the poet gives to it while the poems in which poets write about prisons are analyzed. Poet staff in the study consists of the names of the individuals who were determined commonly by people who lived and researched in this period and consists individuals who had separate poem books and gave work in socialist line. In the 1940-1960 socialist realist poets, the thesis that the prison is evaluated consists of four parts. In the first part, the development of socialist realism in Russia, the concept of art and artists and the development process of socialist realism in Turkey are mentioned. In the second part, forty generations staff in Turkey is mentioned. In the third part, the concept of the place and the prison which is the main place of the thesis are mentioned in detail. In the fourth part, the prison poems of the poets who were included in forty generations and decided to be examined are analyzed.