Piksel sanat kavramı ve Yeşilçam filmlerine uyarlanması
The concept of pixel art and adaptation of 'Yeşilçam' films
  1. Tez No: 552665
  2. Yazar: PINAR PARMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMİ ONUR BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Sayısal sanatlardan biri olarak tanımlayabileceğimiz piksel sanatı, piksellerin yan yana gelmesiyle oluşturulan, günümüzde yeniden önem kazanmış bir tasarım formudur. Piksel sanatının kökeni 1982 senesinde Zerox firmasının Palo Alto araştırma merkezinde çalışan Adele Goldberg ve Robert Flegal'a dayanır. Pikseller binlerce ışık ve renk noktasından oluşur. Buna bağlı olarak bu noktaların birim yüzeyde fazla olmaları net bir görüntünün ilk kriteridir. Bunlar da yüksek çözünürlüklü görüntü olarak tanımlanır. Örneğin; bilgisayar ekranına yakından bakıldığında bu karecikleri yani pikselleri görmek mümkündür. Bu karelerin yan yana getirilmesiyle oluşturulan görsel sanat da piksel sanatı olarak tanımlanır. Özellikle 1980 ve 90'lı yıllarda oynanılan düşük çözünürlüklü oyunlar aslında birer piksel sanat örneğidir. Araştırma sürecinde; piksel sanatının nostaljik görüntüsünün günümüze hangi amaçlarda kullanılmak için geçtiği, hangi mecralarda kullanıldığı ve bu sanat stiliyle oluşturulan tasarımların Türkiye'deki ve dünyadaki önemi gözlemlenmiştir. Bu gözlemler sonucunda, ülkemizde piksel sanatı fazla bilinmemekle beraber, Türk sanatçılarımızın bu sanat kavramıyla ürettiği eser neredeyse hiç yoktur. Bu bağlamda piksel sanatını ülkemiz dijital sanatında yer edinmesini sağlamak, bu alanda eserler üretmek, dijital sanat dünyasındaki gelişmişlikte yer alabilmek önemlidir. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre; günümüzde piksel sanatı sadece video ve bilgisayar oyunlarında değil, çapını daha da genişleterek, afişlerde, logolarda ve animasyon filmlerinde kullanılmaktadır. Bu araştırmada, 8-bit ve izometrik olmayan piksel sanat tekniğiyle, Yeşilçam filmlerinin en akılda kalıcı sahneleri animasyon olarak tasarlanmış ve piksel sanatın daha geniş kitlelere yayılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Considered as a part of digital arts, pixel art, has been carrying quite an importance today, is an art form which forms with pixels gathering around each other. Roots of pixel art dates back in 1982, the year Adele Goldberg and Robert Flegal's work in Palo Alto research facility of Zerox company. Especially, low-res video games that were played during 80's and 90's are actually examples for pixel art. Pixels are formed by thousands of light and colour pinpoints. Depending on this fact, being dense on an unit is the first principal for a clear image, which can be described as high-res image. For instance, when we take a close look on screens, little squares, meaning pixels can be seen. Pixel art is described as these squares getting next to each other. During the research, it is examined that on what purposes the nostalgic look of pixel art was carried out until this day and the importance of some samples that were designed in this field. The researches show that this form of art is merely know and produced. This is why, it's important to enrich our country with this art, creating designs in this field and take place in the development worldwide. According to the researches, pixel art today is not only produced in video games but also, in posters, logos, even in animation movies. This research aims to introduce pixel art to larger masses thanks to 8-bit and non-isometric art style that shows most striking scenes of Yeşilçam movies.