İçsel pazarlama yaklaşımının örgütsel bağlılık üzerine etkisinin değerlendirilmesi: Sağlık işletmelerine yönelik bir uygulama
Evaluation of the impact of organizational commitment internal marketing approach: An application towards health care business
  1. Tez No: 552668
  2. Yazar: ARZU ÇETİNDERE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ DURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Günümüzde sağlık işletmelerinde sağlık hizmet sunumlarının daha etkin ve verimli yürümesi, kalitenin artırılması, maliyetlerin düşürülmesi ve çalışan örgütsel bağlılığının sağlanması etkin içsel pazarlama çalışmasına bağlı bulunmaktadır. Etkili içsel pazarlama sağlık sektöründe yaşanan çok hızlı bilişim ve teknolojik gelişmeler, hastaların taleplerinde görülen farklılıklar, kaynakların ayrımında kullanılan vb. tür gelişmeler, sağlık çalışanlarının daha zor ve karmaşık görevleri ile karşı karşıya kalmaları sonucu geliştirilen bir yaklaşım biçimidir. Bu tez çalışmasında; sağlık sektöründe görev yapan sağlık çalışanlarının içsel pazarlama yaklaşımının örgütsel bağlılık üzerindeki etkisi konusunda görüş düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma'nın evrenini Balıkesir İlinde T.C. Sağlık Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyette bulunan Balıkesir Devlet Hastanesi ve Özel Sevgi Hastanesi'nde çalışan 450 sağlık çalışanı oluşturmaktadır. Araştırma örneklemini 262 sağlık oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak anket formu kullanılmıştır. Ankette çıkan sonuçların analizi için SPSS programlarından yararlanılmıştır. Veri analizinde frekans, yüzde değerler, t testi ve anova istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, sağlık çalışanlarının kadın (%82,1), 35-45 yaş arası (%34,7), evli (%68,3), Önlisans (%45,0), toplam mesleki deneyimi 1-4 yıl (%28,4), diğer servislerde çalışan (18,7) ve hemşire (%71,8) oldukları tespit edilmiştir. Yine çalışmada sağlık çalışanlarının örgütsel bağlılık algı düzeylerinin eğitim durumu, içsel pazarlama algı düzeylerinin deneyim süresi, içsel pazarlama ve örgütsel bağlılık algı düzeylerinin çalıştıkları birim gruplarına göre anlamlı farklılık gösterdiği, içsel pazarlama ile örgütsel Bağlılık arasındaki ilişkinin anlamlı olmasından hareketle içsel pazarlamanın örgütsel bağlılığa anlamlı bir katkı yaptığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Today, walking more effective and efficient health service delivery in the health business, improving quality, lowering costs and ensuring employees are dependent on organizational commitment to effective internal marketing efforts. Effective internal marketing experienced very fast computing and technological developments in the health sector, the differences observed in the demand of patients, etc. used in the differentiation of sources. Such developments, health workers with more difficult and complex task to face is the result of an approach developed. In this study; The internal marketing approach for health care workers employed in the health sector aimed to determine the level of opinion on the impact on organizational commitment. Universe of the Balikesir Province in T. C. Balikesir State Hospital, which operates as the Ministry of Health and Special Love Hospital employees constitute 450 health workers. The study sample consisted of 262 health. A questionnaire was used as data collection tool. The survey results were used for the analysis of the SPSS program. Data analyzed frequency, percentage values, t-test and ANOVA were used for statistical analysis. As a result, female health workers (82.1%), aged 35-45 (34.7%), married (68.3%), Associate (45.0%), total work experience of 1-4 years (% 28.4), working in other services (18.7) and nurses (71.8%) were found to be. educational level of organizational commitment perception levels still working in health care, years of experience of internal marketing perception level, internal marketing and vary significantly according to their unit group work organizational commitment level of perception, a significant contribution to the organizational commitment of internal marketing Departing from no significant relationship between organizational commitment and internal marketing his it said.