Kent planlamasının bir aracı kentsel dönüşüm, kent olgusu ve sosyo-ekonomik değerlendirme: Diyarbakır örneği
Urban transformation as a tool of urban planning, urbanization and socio-economic evaluation: Case of Diyarbakır
  1. Tez No: 552669
  2. Yazar: SONGÜL ATEŞ AVCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Plansız yapılaşma ve çarpık kentleşme günümüzün en büyük sorunlarından bir tanesidir. Gerekli düzenleme ve planlamaların yapılmaması halinde, gelecek nesiller için de büyük bir problem halini alacaktır. Plansız yapılaşma sonucu ortaya çıkan gecekondu alanları ve kenar mahalleler, sağlıksız kent ortamlarının oluşmasına ve yaşam standartlarının düşmesine neden olmaktadır. Şehirlerin yaşanılabilir hale getirilmesi için düzenli kent planları hazırlanmalı, gerekli alt ve üst yapı çalışmaları yapılmalı, parklar, yeşil alanlar ve oyun bahçeleri oluşturulmalıdır. Diyarbakır gibi hızla büyüyen ve göç alan bir şehirde, nüfus artışı ile orantılı olarak, çarpık kentleşmenin ve çöküntü alanların oluşması kaçınılmaz bir durumdur. Çöküntü alanların yeniden kazanımı ile sosyal yaşam kalitesinin arttırılması, kentsel dönüşüm ve kent bilincinin yerleşmesiyle mümkündür. Dönüşüm sadece fiziki yapının yenilenmesi olarak algılanmamalı bölgenin daha yaşanılır hale getirilmesi amaçlanmalıdır. Kentsel dönüşüm uygulamaları planlanırken, uygulamaya ihtiyaç duyulan bölgelerin seçiminde rant kaygısından ziyade bölgenin ihtiyacı gözetilmelidir. Bu bilgilerden hareketle, çalışmamızda araştırma bölgesindeki mevcut durumun belirlenmesi ve kent bilincinin ölçülmesi amaçlanmakta, bilincin arttırılması ve daha iyi bir çevre oluşturulması için yapılması gerekenler, öneri olarak sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unplanned settlement and crooked urbanization are one of the biggest problems of our time. Failure to make necessary arrangements and plans will be a major problem for future generations. Unplanned restructuring has resulted in slum areas and marginal areas, resulting in unhealthy urban environments and reduced living standards. In order to make cities livable, regular city plans should be prepared, necessary lower and upper structure studies should be done, parks, green spaces and playgrounds should be created. In a fast-growing and immigrant city like Diyarbakir, it is inevitable that distorted urbanization and depressed areas will occur in proportion to population growth. Increasing the quality of social life by reclaiming depressed areas is possible with the urban transformation and settlement of urban consciousness. The transformation should be aimed only at making the unrecognized region more livable as the renewal of the physical structure. While the urban transformation applications are planned, the need for the application of the regions should be considered in terms of rent, rather than rent. Based on this information, it is aimed to determine the current situation in the study area and to measure the urban consciousness in our work, and the suggestions to increase awareness and create a better environment are presented as suggestions.