Beş faktör kişilik kuramına göre muhasebe ve finansman öğretmenlerinin alan yeterliklerinin kişilik özellikleriyle ilişkisinin incelenmesi ve bir uygulama
Investigation on the personal characteristics of field qualifications of accounting and finance teachers according to five factor personality and an application
- Tez No: 552667
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METİN ÇALIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
İnsanların birbirlerinden farklı olduğu varsayımı ile insanların yaşadığı kültür, kalıtım çevre, yaşantı ve gelenek görenek gibi değişkenler insanların farklı özelliklerde ve birbirlerinden farklı olmalarına neden olmaktadır. Bu durum da insanların karşılaştığı durumlar karşısında farklı tepkiler ve davranışlar göstermesine neden olmaktadır. Bu araştırmanın amacı beş faktör kişilik kuramına göre kişilik boyutları olan; yumuşak başlılık, dışadönüklük, deneyime açıklık,sorumluluk ve duygusal dengesizlik olguları baz alınarak farklı özelliklerde ve farklı kültürde yaşayan ve çalışan Muhasebe ve Finansman Öğretmenlerinin performanslarına etkisinin incelenmesidir. Milli Eğitim Bakanlığının, Muhasebe ve Finansman Öğretmenleriyle ilgili olarak belirlemiş olduğu özel alan yeterlilikleri baz alınarak oluşturulan 87 soruluk anket ve Prof. Dr. Hasan BACANLI'nın geliştirmiş olduğu 40 soruluk beş faktör kişilik testi Ankara, Eskişehir ve Kütahya illerinde Mesleki Teknik Anadolu Liselerinde görev yapan 195 alan öğretmenine uygulanarak veriler toplanmıştır. Yapılan çalışmalarda kişiliğin bazı boyutları yüksek çıkan bireylerde kendi alanlarıyla ilgili farklı konularda birbirlerinden daha başarılı olduğu kanıtlanırsa daha geniş düzeyde hangi alanın hangi kişilik özelliğine sahip bireyler tarafından verilmesi gerektiği ortaya çıkarak daha verimli iş bölümü yapılabileceği düşünülebilir.
Özet (Çeviri)
With the assumption that people are different from each other, variables such as culture, hereditary factors, environment, tradition and life which people lead influence their characteristics and differ them from each other. This also causes people to react differently to the situations they face. The five factors of this research are personality dimensions according to personality theory. The purpose of this study is to examine the effect of accounting and finance teachers who have different characteristics and working conditions in different cultures based on the field qualifications, introversion, extroversion, experiential openness, responsibility and emotional balance. A questionnaire consisting of 87 questions and a questionnaire prepared by the Ministry of National Education based on the special field qualifications determined by the Accounting and Finance Teachers. A 40-question, five-factor personality test developed by Dr. Hasan BACANLI was used to collect data from 195 field teachers working in Vocational Technical Anatolian High Schools in Ankara, Eskişehir and Kütahya provinces and. The past research showed that individuals with high dimensions of personality are more successful than others in their respective fields, it can be thought that more efficient work division can be made by revealing which field should be given to what type of individuals with regards to personality characteristics on a broader scale.