Bilgi ekonomisinde inovasyonun önemi ve büyümeye etkisi: Seçilmiş OECD ülkeleri üzerine analizi
The importance of innovation in knowledge economy and its effect on growth: Analysis on selected OECD countries
- Tez No: 552670
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ODABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
-1990 yılı ve sonrasında teknolojide yaşanan gelişmelerin de etkisiyle bilgi ekonomisi kavramı önem kazanmaya başlamıştır. Ülkelerin gelişmişlik seviyelerini göstermede önemli bir kıstas haline gelen bilgi ekonomisinin belirli göstergeleri vardır. Bu göstergelerden bazıları bilgi ve iletişim teknolojilerine yapılan yatırımlar, yükseköğretime kayıtlı öğrenci sayıları, internet erişim sayıları ve inovasyondur. Bilgi ekonomisinin temel bir unsuru olan inovasyon bir ülkenin bilgi ekonomisi haline gelmedeki en önemli yapı taşı olarak görülebilir. İnovasyon genel olarak bir firmanın ya da işletmenin kendi üretmiş olduğu ürünü eskitmesi yani daha iyisini daha kalitelisini üretmesi çabasıdır. İnovasyon firma ya da işletmelerin piyasadaki sürdürülebilirliklerinin (kalıcı olmalarının) en önemli belirleyicisidir. Bilgi ekonomisi olma yolunda bilgiye, teknolojiye ve en önemlisi de inovasyona yatırım yapan ülkelerin ekonomik yapısı da bundan pozitif yönde etkilenecek ve ekonomik büyüme yaratacaktır. Bu çalışmada bilgi ekonomisinin temel bir unsuru olarak görülen inovasyonun büyüme üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Yapılan çalışmada 2000-2015 dönemine ait ABD, Belçika, Kanada, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İrlanda, Japonya, Güney Kore, Litvanya, Portekiz, Slovakya ve Türkiye olmak üzere 15 OECD ülkesine ait AR-GE harcamaları, araştırmacı sayıları, patent sayıları ve bilimsel yayın sayılarının yıllık verileri kullanılmıştır. Yöntem olarak Panel Veri Regresyon Analizi uygulanmıştır. Analiz sonucuna göre bağımlı değişken olan ekonomik büyümenin, bağımsız değişken olan AR-GE harcamaları, araştırmacı sayıları, patent sayıları ve bilimsel yayın sayılarına yapılan yatırımlar sonucunda etki düzeyinin anlamlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
-The concept of the information economy began to gain importance in 1990 and afterwards due to the developments experienced in technology. There are specific indicators of the information economy, which has become an important criterion for countries' development levels. Some of these indicators include investments in information and communication technologies, higher education registered student numbers, internet access numbers and innovation. Innovation, which is an essential element of the information economy, can be seen as the most important building block in becoming an information economy of an country. In general, innovation is an effort by a company or an enterprise to produce a product that is better than its own. Innovation is the most important determinant of the sustainability (permanency) of the firm or business on the market. The economic structure of countries that invest in information, technology and, most importantly, in innovation, will be influenced positively in this way and will create economic growth. In this study, the effect of the innovation on growth, which is regarded as a fundamental element of the information economy, has been researched. Of the 2000-2015 period, it studies the US, Belgium, Canada, Czech Republic, Estonia, France, the Netherlands, England, Ireland, Japan, South Korea, Lithuania, Portugal, Slovakia and Turkey, including 15 R & D expenditure of the OECD countries, researchers counts, patent numbers and annual data of scientific publications are used. Panel Data Regression Analysis was applied as a method. According to the results of the analysis, economic growth which is a dependent variable has been reached as a result of investment in arge expenditures as an independent variable, number of researchers, number of patents and number of scientific publications as positive result.