Diskli tip silaj makinelerinde bıçak-karşı bıçak açıklığının makine performasına etkisi
The effect of knife clearance on the machine performance in disc type silage machines
  1. Tez No: 552682
  2. Yazar: MUSTAFA AHMED JALAL AL-SAMMARRAIE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OSMAN ÖZBEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu çalışmada tek sıralı diskli tip silaj makinesinde aktif bıçak ile sabit bıçağın üç farklı açıklığı C1, C2 ve C3 (1, 3 ve 5 mm), üç farklı ilerleme hızı V1, V2 ve V3 (1.8, 2.5 ve 3.7 km h-1) ve sabit kuyruk mili devrinde (540 min-1) yapılan denemelerde, makinenin güç tüketimi, alan-ürün enerji tüketimi, alan-ürün iş başarısı, yakıt tüketimi, kıyma boyut dağılımı gibi performans karakteristikleri belirlenmiştir. Yapılan denemelerde makinenin güç tüketimi 9.48-11.23 kW ve yakıt tüketimi 5.69-9.18 l h-1 arasında değişim gösterirken, alan iş başarısı 0.88-1.81 da h-1 ve ürün iş başarısı 3.96-8.15 t h-1 arasında değişmiştir. Denemelerde alan enerji tüketiminin 5.79-11.71 kWh da-1 arasında, ürün enerji tüketiminin ise 1.29-2.61 kWh t-1 arasında değiştiği belirlenmiştir. Bıçak-karşı bıçak açıklığı 3 mm'den küçük (1 mm) ve büyük (5 mm) olduğunda bu açıklık değerlerinin makine performansı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Yakıt ve güç tüketimleri açısından değerlendirildiğinde en uygun çalışma kombinasyonu C2V1 olurken, alan-ürün enerji tüketimi açısından değerlendirildiğinde ise C2V3 kombinasyonunda en uygun sonuçlara ulaşılmıştır. En yüksek alan-ürün iş başarısı V3 ilerleme hızında elde edilmiştir. İlerleme hızının artmasıyla güç tüketimi ve yakıt tüketiminin arttığı, alan-ürün enerji tüketiminin ise azaldığı görülmüştür. Silaj kıyma boyu bakımından tüm çalışma kombinasyonları uygun kıyma boyu dağılımı verdiği özellikle bıçak-karşı bıçak açıklığının C1 (1 mm) hayvan besleme açısından daha uygun boyut dağılımı verdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, active knife and fixed knife of single-row disc silage machine has three different clearance C1, C2 and C3 (1, 3 and 5 mm) and it is tried in three different forward speed V1, V2 and V3 (1.8, 2.5 and 3.7 km h-1) and PTO speed (540 min-1) and machine's fuel consumption (l h-1), average power consumption (kW), field energy consumption (kWh da-1), product energy consumption (kWh t-1), field working capacity (da h-1), product working capacity (t h-1) and chopping size distribution characteristics of the fragmented material were determined. The power consumption of the machine was 9.48-11.23 kW and the fuel consumption ranged from 5.69-9.18 l h-1. The field working capacity varied between 0.88-1.81 da h-1 and the product working capacity was 3.96-8.15 t h-1. In the trials, the energy consumption of field was determined to be between 5.79-11.71 kWh da-1 and the product energy consumption was between 1.29-2.61 kWh t-1. The knife-counter knife opening of less than 3 mm (1 mm) and larger (5 mm) knife-counter knife openings has generally been shown to have a negative effect on machine performance. In terms of fuel and power consumptions, the most suitable combination of work was C2V1, and in terms of field-product energy consumption, C2V3 combination was found to be optimal. The highest field-product working capacity was achieved at the V3 forward speed. It has been seen that with increasing forward speed, power consumption and fuel consumption increased and field-product energy consumption decreased. In terms of silage chopping size, all working combinations gave the appropriate shredding length distribution, especially the 1st knife-counter knife opening (1 mm) was determined to give a more suitable size distribution in terms of animal feeding.