Bala Tarım işletmesinde silaj mekanizasyonunun optimizasyonu üzerinde bir araştırma
  1. Tez No: 58439
  2. Yazar: ALİ KAFADAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN GÜNER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada, Bala Taran İşletmesinde bulunan 6 adet silaj makinasının performans değerlerinin saptanması amaçlanmıştır. Silaj makinalarının gerçek ilerleme hızlarında; alan ve ürün iş başarıları, güç, enerji, yakıt tüketimleri ile kıyma kaliteleri saptanmıştır. Silaj makinalarının ekonomik analizleri yapılmıştır. Silaj materyali olarak yonca, mısır ve hasıl alınmıştır. Gerçek değerlerin belirlenmesi amacıyla, silaj makinaları tarla koşullarında değişik hız kademelerinde çalıştırılmıştır. Güç kaynağı olarak Ford-6600 traktör kullanılmıştır. Bulunan değerlerle silaj makinaları kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Çalışma süresinde; her silaj makinası için besleme hızım aşan ilerleme hızlarında tıkanmalar meydana gelmiştir. İlerleme hızı arttıkça mısır, yonca ve hasılda her makinanın güç tüketimi de artmıştır. Güç tüketimleri yine makinalann kıyıcı ünitelerinin tamburlu ve diskli oluşuna göre de değişmektedir. Diskli kıyıcı üniteli makinalarda güç tüketimi; tamburlu kıyıcı üniteli makinaya göre daha fazla bulunmuştur. Materyal kıyma boyu kaliteleri ise tamburlu kıyıcıda, diskli kıyıcıya göre daha iyi olmuştur. En kötü kıyma boyu çarpmak ot silaj makinalarında elde edilmiştir. Silaj makinalarının alan ve ürün iş başarıları; ilerleme hızı ve iş genişliği arttıkça artmıştır. Alan-ürün enerji, güç ve yakıt tüketimleri ise alan ve ürün iş başarılan ile ters orantılı olarak düşmüştür. ANAHTAR KELİMELER: Silaj makinaları, çarpmalı-diskli ve tamburlu tip kıyma düzenleri, güç gereksinimi, özgül enerji gereksinimi, alan ve ürün basanları, ekonomik analiz ve maliyet karşılaştırma, kıyma kalitesi
Özet (Çeviri)
In this research it was aimed at determining the performance and the characteristics of six types forage harvesters used in Balâ State Farm. The PTO power and specific energy requirements, the fuel consumption, the field and material capacities and the particle size distribution of chopped forage materials of forage harvesters were determined using working speed of machines. The economic analysis and cost comparisons of them were made. Tests were conducted in three crops; alfalfa, maize and, the mixture of Barley and Vetch. The machines were used at different speeds for the actual performance characteristics of these harvesters. The tests were conducted in the field conditions. The forage harvesters were powered by Ford-6600 type tractor. They were compared with each other. With an excessive value of working speed of a machine and speed of feed constent it occurred a local accumulation of material and clogging of the elements delivering material to the knives. It was established that with increasing working speed, the PTO power consumption of forage harvesters increases. The power consumption is depend on the type of chopper. From the comparison of a cylinder-type chopper and a flywheel-type chopper, the PTO power requirement by a clinder-type chopper is lower then in the case of a flywheel-type chopper, under identical working conditions. The determined particle size distribution is suitable in the cylinder-type chopper than in the flywheel-type chopper. The greater particle size distribution was achieved in the flail-type forage harvester. With increasing working speed and work width of forage harvesters, the field and material capacities increase. KEY WORDS: Forage harvesters, Flail-Flywheel and Cylinder type chopper, Power requirement, Specific energy requirement, Field and Material capaticies, Economic analysis and cost comparisons, Chopping quality