Ulaşım planlama çalışması ve kentiçi yol şebekesindeki trafik akışının tahmininde kullanılan atama teknikleri
- Tez No: 55270
- Danışmanlar: PROF.DR. YALÇIN EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ULAŞIM PLANLAMA ÇALIŞMASI VE KENTİÇI YOL ŞEBEKESİNDEKİ TRAFİK AKIŞININ TAHMİNİNDE KULLANILAN ATAMA TEKNİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) NAZAN AYBANU KOÇAK GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ 1996 ÖZET Hızlı kentleşme, nüfus artışı, ekonomik ve sosyal gelişmeye bağlı olarak artan kentsel hareketlilik, ulaşım talebini niceliksel ve niteliksel olarak artırmıştır. Kentte yaşayan insanlar, kentler büyüdükçe daha yüksek kapasiteli, konforlu ve güvenli bir ulaşım hizmeti talep eder. Kentsel planlama süreçlerinin sağlıklı işlemediği, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerde, bu talebin düzenli bir şekilde karşılanamaması nedeniyle sorun giderek ağırlaşmıştır. Kentiçi ulaşım sorununa sadece bir trafik sorunu olarak bakmak, plansız ve tutarsız ulaşım yatırımlarıyla günlük çarelere başvurmak, ciddi ve geridönülemez yanlışlara neden olur. Ulaşım planlama çalışmalarının temelim, tutarlı ve gerçekçi çözüm arayışları oluşturur. Mevcut ve gelecekte ortaya çıkacak sorunlar, tek tek tespit edilir, sonra kaynaklan en akılcı şekilde kullanılarak bu sorunlar çözülür. Kentin ulaşım yapısı (yolculuk taleplerinin yönü, mekana ve zamana dağılımı vb. ) incelendikten sonra bu yapının gelecek yıllarda nasıl bir şekil alacağı ( gelecekteki yolculuk talebinin yeri, yönü, türü ve yollara dağılımı ) tespit edilir. Çağdaş bir kent yaşamının en temel şartı, tüm toplum kesimlerinin bütün kentsel faaliyetlere hızlı, konforlu ve güvenli bir şekilde erişmesidir. Bunu sağlamanın yolu ise, mevcut sorunları geleceğe taşımadan, zamanında çözmektir. Çözümler geleceğe yönelik ve kalıcı tedbirlerle sağlanmalıdır. Bütün bunlar, ayrıntılı bir ulaşım planlama çalışmasını gerektirir. Bu çalışmada, ulaşım planlama sürecinin ana hatları tanımlanmıştır. Gelecekte yol şebekesi üzerinde oluşacak yolculuk/araç yüklerinin saptanması bu sürecin önemli bir bölümünü oluşturur. Bu amaçla kullanılan modelleme teknikleri araştırılarak, deterministik ve stokastik atama teknikleri ile örnek bir çalışma yapılmıştır. Bilim Kodu : 6010500 Anahtar Kelimeler : Kentsel Ulaşım Planlama Süreci, Ulaşım Şebekesi, Deterministik ve Stokastik Trafik Ataması Sayfa Sayısı : 115 Tez Danışmanı : Prof. Dr. Yalçın Erol
Özet (Çeviri)
TRANSPORTATION PLANNING STUDY AND USED FOR FORECASTING OF TRAFFIC FLOW IN URBAN TRANSPORTATION NETWORK (M.Sc. Thesis) NAZAN AYBANU KOÇAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY 1996 ABSTRACT Rapid urbanisation, population growth, urban mobility increased due to economic and social development raised transportation demand as quality and quantity. People living in urban demand transportation service with higher capacity, comfortable and safe as cities grow. In developing countries in which the urban planning processes are not in a satisfactory level, like Turkey, the problems have become heavier because this demand has not been provided. Considering urban transportation phenomenon as just a traffic problem and searching for daily solutions with inconsistent transportation investments will cause serious and irreversible mistakes. The base of transportation planning studies is composed of consistent and realistic solutions. The present and future problems are determined one by one then these problems are solved rationally by using resources. After examining urban transportation structure (the direction of travel demands, the distribution to space and time, etc.) possible future structure (zone of future travel demand, direction, mode and assignment to paths) is determined. The most basic requirement for a contemporary urban life is that all parts of community reach to all urban activities in a quick, comfortable and safe manner. The most' important way for it is to solve the present problems without carrying to future. Solution must be provided with permanent measure forward to future. All above requires a comprehensive transportation planning study./ In this study, the main structure of transportation planning process is defined. Determination of the trip/vehicle loading in future transportation network is the important part of process. Modelling techniques used for this purpose are investigated then a sample study was done by deterministic and stochastic assignment techniques. Code of Science : 6010500 Key Words : Urban Transportation Planning Process, Transportation Networks, Deterministic and Stochastic Traffic Assignment Page Number : 115 Adviser : Prof. Dr. Yalçın Erol