Aksu (Antalya) Havzası su kanalları ve çevresi bitkileri
- Tez No: 55269
- Danışmanlar: PROF.DR. TUNA EKİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
AKSU (ANTALYA) HAVZASI SU KANALLARI VE ÇEVRESİ BİTKİLERİ (Yüksek Lisans Teri) Hüseyin AKKAYA GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EYLÜL 1996 ÖZ Bu çalışmada 1994-1996 yıllarında Nisan-EyM aylan arasmda, Aşağı Aksu Ovası Sağ Sahil Sulaması' nm güneyinde 4490 ha alanın sulama ve drenajım sağlayan kanallarda 762 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bitkilerin değeriendiriîmesi sonucunda 42 familyaya ait 93 cins, 132 tür tespit edilmiştir. Bu türlerin 3 tanesi tohumsuz, 129 tanesi tohumlu bitkidir. Toplanan 132 yabancıotaa 6' sı endemiktir. Fitocoğrafik bölgesi büken 45 türün % 80' inin Akdeniz, % 15.6' sıran Avrupa- Sîbirya, % 4.4' ünün İran-Turan Elementi olduğu saptanmıştır. Diğerleri çok bölgeli veya bilinmeyenlerdir. En fazla Yabancıot içeren familyalar ise sırası ile Ixgummosae, Compositae, Cruciferae, Geraniaceae ve Labiatae olarak tesbit edilmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.03.04 Aksu, Kanal, Yabancıot 65 Prof. Dr. Tuna EKİM
Özet (Çeviri)
II AKSU (ANTALYA) BASIN PLANTS GROWING IN WATER CHANNELS AND THEIR SURROUNDINGS (MASTER THESIS) Hüseyin AKKAYA GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF NATURAL AND APPLIED SCIENCE SEPTEMBER 1996 ABSTRACT In this study 762 plant specimens have been collected from the channals which provide irrigation and drainage of 4490 ha which belong to me south of Lower Aksu Plain Right Bank Irrigation Scheme in 1994-1996, between April-September. 132 specimens which belong to the 42 families and 93 genera have been determinated at the result of evaluation of collected plants. Three of the species are in Pteridophyta and the others are belonging to Spermatophyta. The number of endemic weeds are 6. It is determinated thai 80 per cent of the 45 species which pfaytogeographical regions are known are Mediterranean, 15.6 per cent are Euro-Siberian and 4.4 per cent are frano- Turaniaen elements. The othere are kozmopoMon or undetermined. The richerst families from weeds as are follow: l^egominosae. Compositae. Cruciferae. Gerantaceae andLabiatae. Science code : 401.03.04 Key words : Aksu, Channal, Weed Page number : 65 Adviser : Prof. Dr. Tuna EKİM