Devlet konservatuvarlarının lise devresinde viyola eğitiminde kullanılan krevtzer etüdlerinin devinişsel hedef ve hedef davranışlar yönünden incelenmesi
  1. Tez No: 55271
  2. Yazar: BİGE BEDİZ KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ UÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
DEVLET KONS ER VATU VARLARININ LÎSE DEVRESİNDE VİYOLA E?İTİMİNDE KULLANILAN KREUTZER ETÜTLERİN DEVİNİŞSEL HEDEF VE HEDEF DAVRANIŞLAR YÖNÜNDEN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Bige Bediz KOÇAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1996 ÖZ Bu araştırmada, Devlet Konservatuvarlartnın Lise Devresi'nde yapılan viyo la eğitiminde kullanılan“Kreutzer Metodu”ndan seçilen 11 teksesli etüd“çağdaş öğretim programı”öğelerinden“Hedef ve ”Hedef Davranışları“ bakımından in celenmiş ve etüdlerin birincil olarak daha çok hangi devinişsel hederleri gerçekleştirmeye yönelik olduğu ve bu hedeflerde kapsanan devinişsel hedef dav ranışların neler olduğu ortaya çıkarılmıştır. Araştırmada ”betimsel yöntem“ izlen miş, veriler ”etüt çözümleme“ yolu ile elde edilmiş, bulgular ise devinişsel ”hedef ve“hedef davranış”lar biçiminde sınırlandırılarak ifade edilmiştir. Araştırmada incelenen 11 teksesli etütte birincil olarak toplam 11 devinişsel hedef ve 44 devi nişsel hedef davranışın kapsandığı ortaya çıkmıştır. Bunlar, sağ elin - yayın kul lanımına ilişkin olarak“detache, legato, mart&e, staccato”tekniklerini; sol elin - parmakların kullanımına ilişkin olarak ise“Konum Değiştirme”ve“Tril”teknik lerini içeren bir çeşitlilik göstermektedir. Bu araştırmanın, ilgili öğretim kurum larında yapılan viyola öğretimini ve öğretim programlarını geliştirme çalışmalarına katkıda bulunması beklenmektedir. Bilim kodu : 5000019 Anahtar kelimeler : Kreutzer Etüdler, Hedef ve Hedef Davranışlar Sayfa adedi : 46 Tez yöneticisi : Prof. Dr. Ali UÇAN m
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF KREUTER ETUDES FROM THE POINT OF DYNAMIC TARGET AND TARGET BEHAVIORS USED FOR EDUCATION IN HIGH SCHOOL OF STATE CONSERVATORIES (Thessis for Master Degree) Bige Bediz KOÇAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1996 ABSTRACT In this study eleven etudes with single voice selected from“Kreutzer Method”which is used for viola education in high school of State Conserva tories have been investigated with regard to“Target”and“Target Behavio ur”which is one of the elements of“Contemporary Education Programme”and it has brought out what these etudes have prior dynamic targets and what the target behaviours which are included by these targets. The method used in this study is“descriptive method”and the data has been collected by means of“etude analyse”and then the findings have been explained as dynamic“target”and“target behaviours”. In the study it has been obtai ned that the eleven etudes with single voice include totally (11) dynamic tar gets and (44) dynamic target behaviours. This has the variations as“detache, legato, martele, staccato technics relating to use of bow for right- hand and ”changing position“ and trill”technics relating to use of fingers of left - hand. It is hoped that this study would make a contribution to the imp roving studies for viola education and educational programmes in the rele vant institutions. Science code Keywords Page number Adviser 5000019 Kreutzer Etudes, Target and Behaviour 46 Prof. Dr. Ali Uçan IV