Hematopoetik kök hücre nakli planlanan olgularda kardiyopulmoner ve biyokimyasal parametreler arasındaki ilişkinin incelenmesi
The relationship between biochemical parameters and cardiopulmonary parameters in hematopoietic stem cell recipients
- Tez No: 552725
- Danışmanlar: PROF. DR. MİNE GÜLDEN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hematoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Hematology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Amaç: Hematopoetik kök hücre nakli alıcılarında (HKHN) solunum fonksiyon testi ve submaksimal aerobik kapasite pretransplant tetkikleri arasına girmiştir. Bununla birlikte, literatürde açık olmayan akut faz reaktanları (C-Reaktif protein, ferritin, fibrinojen, albümin, ESR) ve hemogram (hemoglobin, platelet) değerlerinin kardiyopulmoner parametrelere etkisinin incelenmesi planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 94 HKHN alıcısının verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Akut faz reaktan seviyeleri ve hemogram değerleri, hasta dosyaları ve bilgi yönetim sisteminden alınıp pulmoner fonksiyonları (spirometre), egzersiz kapasiteleriyle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: In hematopoietic stem cell transplant(HSCT) recipients, pulmonary function test and submaximal aerobic capacity measurement were among the pretransplant tests. However, the aim of this study was to investigate the impact of hemogram (hemoglobin,platelet) and acute phase reactant (CRP, ferritin, fibrinogen, albumin, ESR) values on cardiopulmonary parameters in hematopoietic stem cell transplant recipients. Metarials and Methods: The data of 94 HSCT recipients were analyzed retrospectively. Acute phase reactant levels and hemogram values were taken from patient files and information management system and compared with pulmonary functions (spirometry) and exercise capacity (6mwt).