1,5 tesla MRG ile rektum kanserinin TNM evrelemesi ve neoadjuvan kemoradyoterapinin etkinliğinin değerlendrilmesinde difüzyon MRG'nin rolü
Tnm staging of rectum cancer with 1.5 tesla MRI and the role of diffusion MRI in the evaluation efficiency of neoadjuvan chemoradyotherapy
  1. Tez No: 552759
  2. Yazar: MUSTAFA YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA KOÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Rektum kanserinde tedavi şekli, hastalığın evresine göre değişmekte, dolayısı ile tedavi öncesi doğru evreleme yapılması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, biopsi sonucu rektum adenokanseri tanısı almış hastalarda, prospektif olarak 1,5 Tesla Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG) ile T ve N evrelemesinin yapılması, tümör diferansiasyonun saptanabilmesi ve neoadjuvan tedavi alan hastalarda tümör regresyonunun tahmin edilebilmesini araştırmak amacıyla yapıldı. Çalışma; 36 hasta grubu, 22 kontrol grubu olgularından oluştu. 12 olgu neoadjuvan tedavi öncesi ve sonrası değerlendirildi. Tüm olguların MRG ve difüzyon ağırlıklı görüntülemesi (DAG) yapılıp apparent diffusion coefficient (ADC) haritası çıkarıldı. T evreleme doğruluk oranı MRG'de %72,2'di. N evreleme doğruluk oranı T2 sekansında %75, DAG'da % 72,2 bulundu.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TNM STAGING OF RECTUM CANCER WITH 1.5 TESLA MRI AND THE ROLE OF DIFFUSION MRI IN THE EVALUATION EFFICIENCY OF NEOADJUVAN CHEMORADYOTHERAPY Treatment in rectum cancer varies according to the stage of the disease, so it is of great importance to perform the correct staging before treatment. The aim of this study, as prospective with 1.5 Tesla Magnetic Resonance Imaging (MRI) was to determine the T-N staging, determine the tumor differentiation and to predict the tumor regression of patients receiving neoadjuvant therapy in rectal cancer patients. The study consisted of 36 patients and 22 control groups. 12 cases were evaluated before and after neoadjuvant treatment. MRI and Diffusion Weighted Imaging (DWI) was performed to all patients and apparent diffusion coefficient map (ADC) was made. T staging accuracy was 72.2% in MRI. N staging accuracy rate was 75% in T2 sequence and 72.2% in DAG.