Erken dönem sovyet tarihçiliğinde (Şarkiyatçılığında) Türk inkılâbı tarihine bakış açısı: V. A. Gurko Kryajin'in 'İstoriya Revolutsii V Turtsii, Moskva, 1923. (Türk İnkılâp Tarihi)' isimli eseri örneği (Eser tercümesi, tahlili ve tenkidi)
Perspective of early period Soviet historiography (Orientalism) on the history of Turkish revolution: The instance of V.A. Gurko Kryajin's book named 'Istoriya revolutsii V Turtsii, Moskva, 1923.' (Translation, analysis and criticism)
- Tez No: 552805
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAHİN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Rusya'da Ekim İhtilâli sonrası dönemde, bütün bilimsel çalışmaların ideolojik olarak temelinde adım adım yeniden yapılandığı, tarihî araştırmaların özelliklerinin ve yönünün farklılaştığı zaman Türkiye'de sosyo-ekonomik tarihsel sürecin gelişimi, üretim gücü ve üretim ilişkilerindeki değişim, milli bağımsızlığın özellikleri, Türk halkının milli kültürünün oluşumu gibi köklü bilimsel sorunlar Sovyet Türkologlarının ve tarihçilerinin dikkat merkezlerine oturdu. Türkiye'nin özellikle yakın dönem tarihine dikkat çekilerek, Türk halkının milli bağımsızlığı uğruna mücadelesine bağlı olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşu, Türkiye'nin geçmişini yeni teorik esaslara göre inceleme gereği Sovyet Türkologlarının ve tarihçilerinin konularını teşkil etti. İşte bu tez ile Çarlık Rusyası'ndan Sovyet Rusyası'na geçiş sürecinde Türk tarihine bakış açısındaki değişim ve erken dönem Sovyet Şarkiyatçılığı'nın 1920'li yıllarda Petersburg Devlet Üniversitesi'nde, Yakın Doğu ülkelerinde milli bağımsızlık hareketleri konusunda dersler veren V. A. Gurko Kryajin'in tarihçiliği ve“İstoriya Revolutsii v Turtsii, Moskva, 1923. (Türk İnkılâp Tarihi)”isimli eseri örneğinde eserin tercümesi, tahlili ve tenkidi yapılarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
The period after the Russian October Revolution, all the scientific work of ideologically as restructuring step by step on the basis of the development of the socio-economic history in Turkey when the differentiation of features and aspects of historical research, exchange of the productive forces and relations of production, the characteristics of national independence, national of Turkish people well-established scientific problems, such as the formation of culture, were placed in the attention centers of Soviet Turkologists and historians. Turkey drawing attention to history, especially recently, Turkish folk Republic of Turkey's institutions, depending on the struggle for national independence, has formed Turkey's history the new theory according to the principles inspection requirements of the Soviet Turcologist and historians issues. With this thesis, V.A. Gurko Kryajin, who gave lectures on the change in the history of Turkish history from Tsarist Russia in Soviet Russia and the lectures on the national liberation movements in the Near East in the 1920s of the Early Soviet Orientalism. and tarih Istoriya Revolutsii v Turtsii, Moskva, 1923. (History of Turkish Revolution), In the name of his work named 19 Name of Turkish Revolution v, he is examined by analyzing, analyzing and criticizing the work.