Seferihisar bölgesi lise ikinci sınıf öğrencilerinin beslenme alışkanlıklarının ekolojik kuram ile değerlendirilmesi
Evaluation of nutrition habits the second grade students in Seferihisar region with the ecological framework
- Tez No: 552874
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜR HASSOY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Sağlığı, Public Health
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Amaç: Bu çalışma, İzmir ili Seferihisar ilçesine bağlı devlet okullarında okuyan 10.sınıf öğrencilerin beslenme alışkanlıklarını belirlemeyi ve Ekolojik Kuram çerçevesinde öğrencilerin beslenme alışkanlıklarıyla ilişkili faktörleri saptamayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, İzmir ili Seferihisar ilçesinde 2018 yılında devlet liselerinde eğitim gören 10. sınıf öğrencilerin tamamını içeren, kesitsel tipte bir çalışmadır (N: 392). Çalışmaya 344 öğrenci katılmıştır (%87,7). Öğrencilerin beslenme alışkanlıkları bağımlı değişkendir. Beslenme alışkanlıkları değişkeni Arıkan ve ark. tarafından Türkçe'ye uyarlanmış olan Adolesanların Beslenme Alışkanlıkları Kontrol Listesi (ABAKL) ölçeği ile değerlendirilmiştir. Öğrencilerin beslenme alışkanlıkları ile ilişkili etmenler Story ve ark. (2002, 2008) tarafından geliştirilen Ekolojik Kuram çerçevesinde değerlendirilmiştir. Ekolojik Kuram'ı oluşturan bireysel faktörler (sosyo-demografik ve ekonomik özellikler, var olan sağlık durumları ve alışkanlıkları), sosyal çevreler (aile, arkadaşlar), fiziksel çevreler (ev, okul ve çevresi, restoranlar) ve makro-düzey çevreler (okul politikaları, medya ve reklam) bağımsız değişkenlerdir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aims to determine the eating habits of 10th grade students in Seferihisar, Izmir and the factors related to the students' eating habits within the Ecological Framework. Materials and Method: This is a cross-sectional study of 10th grade students who were educated in public high schools in Seferihisar, Izmir in 2018 (N: 392). 344 students participated in the study (%87.7). The eating habits of the students are dependent variable. Eating habits variable was evaluated with the Adolescent Food Habits Checklist (AFHCL) which was validated in Turkish by Arıkan et al. The factors related to the students' eating habits were evaluated within the Ecological Framework developed by Story et al. Ecological Framework consists of individual factors (socio-demographic and economic characteristics, existing health conditions and habits), social environments (family, friends), physical environments (home, school and surroundings, restaurants) and macro-level environments (school policies, advertising and media).