Multipl sklerozlu bireylerde solunum fonksiyonları ve gövde kontrolünün fonksiyonel mobilite üzerine olan etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of respiratory functions and trunk control on functional mobility in individuals with multiple sclerosis
- Tez No: 552917
- Danışmanlar: PROF. DR. KADRİYE ARMUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi Ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Fizyoterapistliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı Multipl Sklerozlu bireylerde solunum fonksiyonları ve gövde kontrolünün fonksiyonel mobilite üzerine olan etkilerini araştırmaktı. Çalışmaya EDSS puanı ≤5,5 olan 30 MS'li birey ve benzer yaş ve cinsiyette 30 sağlıklı birey dahil edildi. Solunum fonksiyonları; spirometre ile, solunum kas kuvveti; ağız basınç ölçüm cihazı ile, gövde kontrolü; Gövde bozukluk Ölçeği (GBÖ), spinal stabilite testleri ve Lumbopelvik Stabilite Testi ile, fonksiyonel mobilite; 2 dakika yürüme testi (2DYT) ve Süreli kalk ve yürü testi (SKYT) ile değerlendirildi. Çalışmanın sonucunda MS'li bireylerin sağlıklı bireylere göre solunum fonksiyonlarının, solunum kas kuvvetinin, gövde kontrolünün ve fonksiyonel mobilitelerinin azaldığı bulundu (p0.05). Ayrıca fonksiyonel mobilite testleri ile GBÖ'nün“dinamik oturma dengesi”alt parametresi ve toplam puanı arasında ilişki bulunurken (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the effects of pulmonary function and trunk control on functional mobility in individuals with multiple sclerosis. The study included 30 MS individuals with EDSS score ≤5.5 and 30 healthy individuals of similar age and sex. Respiratory functions; with spirometry, respiratory muscle strength; with mouth pressure measuring device, trunk control; with Trunk Impairmet Scale (TIS), spinal stability tests and Lumbopelvic Stability Test, functional mobility; with 2 minute walk test (2MWT) and the timed up and go test (TUG) were evaluated. As a result of the study, it was found that the respiratory functions, respiratory muscle strength, trunk control and functional mobility of individuals with MS were decreased compared to healthy individuals (p0.05). There was also a relationship between functional mobility tests and TIS“dynamic sitting balance”sub-parameter and total score (p0.05).