Multipl sklerozlu bireylerde klinik pilates eğitiminin denge, yürüme, düşme riski, solunum fonksiyonları ve kognitif fonksiyonlar üzerine etkisi
The effect of clinical pilates training on walking, balance, fall risk, respiratory functions and cognitive functions in persons with multiple sclerosis
- Tez No: 494374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGE ERTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöroelektrofizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nörolojik Fizyoterapi-Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Amaç: Multipl Sklerozlu (MS'li) bireylerde sekiz hafta uygulanan klinik pilates eğitiminin denge, yürüme, düşme riski, solunum fonksiyonları, kognitif fonksiyonlar, yaşam kalitesi ve yorgunluk üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Yöntem: 42 MS'li birey tabakalı randomizasyon yöntemi ile iki gruba ayrıldı. Klinik pilates grubuna (n=21) haftada bir seans 8 hafta boyunca klinik pilates eğitimi ve ev programı verildi. Ev egzersiz programı grubuna (n=21) pilates grubundaki egzersizlerin amaçları ile eşleşen egzersizler ev programı olarak verildi ve uyum telefonla takip edildi. Değerlendirmeler başlangıçta ve tedavi bitiminde yapıldı. Değerlendirmelerde, Zamanlı 25 Adım Yürüme Testi (Z25AYT), 6 Dakika Yürüme Testi (6DYT), Zamanlı Kalk ve Yürü Testi (ZKYT) kognitif ve manuel formu, Multipl Skleroz Yürüyüş Ölçeği (MSYÖ), Mekik Testi (MT), Düşme Etki Ölçeği (DEÖ), Modifiye Yorgunluk Etki Ölçeği (MYEÖ), Aktiviteye Spesifik Denge Güvenlik Skalası (ASDGS), Solunum kas kuvveti ölçümü, MS Uluslararası Yaşam Kalitesi Ölçeği (MuSiQoL), MS için Kısa Uluslararası Kognitif Değerlendirme (BICAMS) kullanıldı. Bulgular: 33 bireyden alınan veriler analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of clinical pilates training on balance, walking, fall risk, respiratory functions, cognitive functions, quality of life, and fatigue in persons with Multiple Sclerosis (pwMS). Method: Forty-two pwMS were allocated into two groups with stratified randomisation. Pilates exercises group (n=21) received therapy once a week for 8 weeks plus home exercise programme. The home exercise program group (n = 21) was given written exercises that matched the aims of the pilates exercises and the compliance was monitored by telephone. The assesments were done at the beginning and at the end of the treatment. The outcome measures comprised the Timed 25-Foot Walk (T25FW), Six Minute Walk Test (SMWT), Timed Up and Go Test (TUG), 12-Item Multiple Sclerosis Walking Scale (MSWS-12), Sit-Up Test (SUT), Falls Efficacy Scale (FES), Modified Fatigue Impact Scale (MFIS), Activity Specific Balance Confidence Scale (ABC), respiratory muscle assessment, The Multiple Sclerosis International Quality of Life questionnaire (MuSiQoL), Brief International Cognitive Assessment for MS (BICAMS). Results: Data from 33 individuals were analyzed.