B28×Kunduru-1149 resiprokal melez populasyondan elde edilen F5 bireylerinin fonksiyonel markörlerle değerlendirilmesi
Evaluation individuals obtained from B28/Kunduru-1149resiprokal hybrid population by functional markers
  1. Tez No: 552922
  2. Yazar: GÜLAN AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA DUMLUPINAR, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
B28 ve Kunduru-1149 makarnalık buğday çeşitlerinin 2012-2013 üretim sezonunda resiprokal melezleme yöntemiyle elde edilen 13 adet F5 kademesindeki B28/Kunduru-1149, Kunduru-1149/B28 bireylerinin ve ebeveynlerinin materyal olarak kullanıldığı çalışmada, çeşitli kalite ve hastalıklara dayanıklılık allellerin tespit edilmesi amacı ile 10 DNA belirteci kullanılarak moleküler ölçümler yapılmıştır. Çalışmada ortalama polimorfizm içeriği (PIC) değeri 0.98 olarak hesaplanırken, en düşük PIC değeri 0.96 ve en yüksek PIC değeri 0.99 olarak hesaplanmıştır. En düşük genetik benzerlik Kunduru-1149 ile B28/Kunduru_F5_7, Kunduru-1149 ile Kunduru/B28_F5_1, Kunduru-1149 ile Kunduru/B28_F5_3, B28 ile Kunduru/B28_F5_4, B28 ile Kunduru/B28_F5_5, B28 ile Kunduru/B28_F5_6, B28/Kunduru_F5_1 ile B28/Kunduru_F5_4, B28/Kunduru_F5_1 ile B28/Kunduru_F5_6, B28/Kunduru_F5_1 ile B28/Kunduru_F5_7, B28/Kunduru_F5_1 ile Kunduru/B28_F5_2, B28/Kunduru_ F5_1 ile Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_2 ile B28/Kunduru_F5_6, B28/Kunduru_F5_2 ile B28/Kunduru_F5_7, B28/Kunduru_F5_2 ile Kunduru/B28_F5_1, B28/Kunduru_F5_2 ile Kunduru/B28_F5_2, B28/Kunduru_F5_2 ile Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_2 ile Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_2 ile Kunduru/B28_F5_5, B28/Kunduru_F5_2 ile Kunduru/B28_F5_6, B28/Kunduru_F5_3 ile Kunduru/B28_F5_1, B28/Kunduru_F5_3 ile Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_4 ile Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_4 ile Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_4 ile Kunduru/B28_F5_5, B28/Kunduru_F5_4 ile Kunduru/B28_F5_6, B28/Kunduru_F5_5 ile Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_5 ile Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_5 ile Kunduru/B28_F5_5, B28/Kunduru_F5_5 ile Kunduru/B28_F5_6, B28/Kunduru_F5_6 ile Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_7 ile Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_7 ile Kunduru/B28_F5_5, Kunduru/B28_F5_2 ile Kunduru/B28_F5_3, Kunduru/B28_F5_2 ile xKunduru/B28_F5_4, Kunduru/B28_F5_2 ile Kunduru/B28_F5_5, Kunduru/B28_F5_3 ile Kunduru/B28_F5_4, Kunduru/B28_F5_3 ile Kunduru/B28_F5_6 genotipleri arasında olurken, en fazla genetik benzerlik gösteren genotipler ise 0.714 genetik benzerlik ile Kunduru-1149/B28_F5_2 ile B28/Kunduru-1149_F5_6 kombinasyonları arasında gözlemlenmiştir. Kunduru-1149/B28 ve B28/Kunduru-1149 melezlerinin F5 kademesindeki genotiplerinin ortalama genetik benzerlik oranı 0.163 olarak tespit edilmiştir. Yapılan analizlerde kullanılan genotiplerden kara pas geni SUN479' da B28/Kunduru-1149_F5_4 genotipinde, SUN209' da B28/Kunduru-1149_F5_1 genotipinde tespit edilmiştir. Sarı pas geni XGWM18' de B28/Kunduru-1149_F5_2, B28/Kunduru-1149_F5_3 genotiplerinde, SUN104' de B28/Kunduru-1149_F5_3, B28/Kunduru-1149_F5_6, B28/Kunduru-1149_F5_7, Kunduru-1149/B28_F5_2, Kunduru-1149/B28_F5_6 genotiplerinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, B28 and Kunduru-1149 durum wheat varieties were crossed as reciprocal in 2012-2013 cropping season and 13 B28/Kunduru-1149, Kunduru-1149/B28 genotypes obtained and evaluated at F5 stage were used as material. Molecular analysis were made using 10 DNA markers with the aim of detecting alleles of various quality and disease resistance. In the study, the average polymorphism content (PIC) was calculated as 0.98 and the lowest PIC value was 0.96 while, the highest PIC value was 0.99. The lower genetic similarities were determined from Kunduru-1149 and B28/Kunduru_F5_7, Kunduru-1149 and Kunduru/B28_F5_1, Kunduru-1149 and Kunduru/B28_F5_3, B28 and Kunduru/B28_F5_4, B28 and Kunduru/B28_F5_5, B28 and Kunduru/B28_F5_6, B28/Kunduru_F5_1 and B28/Kunduru_F5_4, B28/Kunduru_F5_1 and B28/Kunduru_F5_6, B28/Kunduru_F5_1 and B28/Kunduru_F5_7, B28/Kunduru_F5_1 and Kunduru/B28_F5_2, B28/Kunduru_F5_1 and Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_2 and B28/Kunduru_F5_6, B28/Kunduru_F5_2 and B28/Kunduru_F5_7, B28/Kunduru_F5_2 and Kunduru/B28_F5_1, B28/Kunduru_F5_2 and Kunduru/B28_F5_2, B28/Kunduru_F5_2 and Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_2 and Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_2 and Kunduru/B28_F5_5, B28/Kunduru_F5_2 and Kunduru/B28_F5_6, B28/Kunduru_F5_3 and Kunduru/B28_F5_1, B28/Kunduru_F5_3 and Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_4 and Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_4 and Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_4 and Kunduru/B28_F5_5, B28/Kunduru_F5_4 and Kunduru/B28_F5_6, B28/Kunduru_F5_5 and Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_5 and Kunduru/B28_F5_4, B28/Kunduru_F5_5 and Kunduru/B28_F5_5, B28/Kunduru_F5_5 and Kunduru/B28_F5_6, B28/Kunduru_F5_6 and Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_7 and Kunduru/B28_F5_3, B28/Kunduru_F5_7 and Kunduru/B28_F5_5, Kunduru/B28_F5_2 and Kunduru/B28_F5_3, Kunduru/B28_F5_2 and Kunduru/B28_F5_4, Kunduru/B28_F5_2 and Kunduru/B28_F5_5, Kunduru/B28_F5_3 and Kunduru/B28_F5_4, Kunduru/B28_F5_3 and Kunduru/B28_F5_6 genotypes. The highest genetic similarity was observed between Kunduru-1149 / B28_F5_2 and B28 / Kunduru-1149_F5_6 combination with 0.714 genetic similarity. The mean genetic similarity rate of the genotypes and combinations in the F5 stage was found to be 0.163. Among the genotypes used in the analysis, stem rust gene (SUN479) was detected in B28/Kunduru-1149_F5_4 genotype, stem rust gene (SUN209) was detected in B28/Kunduru-1149_F5_1 combination. Yellow rust gene XGWM18 in the B28/Kunduru-1149_F5_2, B28/Kunduru-1149_F5_3 genotypes, the stripe rust gene SUN104 was identified in the genotypes B28/Kunduru-1149_F5_3, B28/Kunduru-1149_F5_6, B28/Kunduru-1149_F5_7, Kunduru-1149/B28_F5_2 and Kunduru-1149/B28_F5_6.